Dzieci uczą nas jeść lepiej

Najnowsze badania dowodzą, że dzieci odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu modelu żywienia całej rodziny.
/ 07.04.2008 22:50
Najnowsze badania dowodzą, że dzieci odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu modelu żywienia całej rodziny.Dzieci uczą nas jeść lepiej

Dziesięcioro dzieci w wieku 8-11 lat poddano obserwacji w środowisku rodzinnym – badano co jedzą, jak wyglądają posiłki, jak dużą wagę przywiązuje się do ich walorów zdrowotnych i odżywczych. Następnie maluchy uczestniczyły w tygodniowym kursie edukacyjnym na temat żywienia, po którym znowu poddano ich obserwacji.

Okazało się, że po pierwsze dzieci mają trudność ze zrozumieniem podstawowych pojęć typu pokarmy węglowodanowe, białkowe, cukry proste. Łatwo przyswajają radę jedzenia owoców i warzyw, ale już nie czują jak ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Są jednak ciekawe składników, ich zdrowotności i chętnie angażują się w zabawy polegające na komponowaniu prawidłowych zestawów pokarmowych.

Z rozmów wyszło również, że znaczna część wierzeń na temat tego, co jest dobre i zdrowe pochodzi od rodziców i Dzieci uczą nas jeść lepiejjest trudna do obalenia. Jednak w domach, gdzie żywienie zależy w głównej mierze od gustów i upodobań dziecka, maluchy chętnie przynoszą nową wiedzę do kuchni i domagają się zdrowego jedzenia. Jeśli edukacja ma formę zabaw i gier, mały człowiek bardzo pozytywnie nastawia się do racjonalnego stylu życia – inaczej niż, co niektórzy z nas dobrze pamiętają z dzieciństwa, tortury mdłą papką ze szpinaku czy wmuszanym na siłę mięsem. Przekonanie, że zdrowe musi być niesmaczne łatwo obalić!

Traktowanie na serio wiedzy zdobytej przez dziecko w szkole czy przedszkolu na temat zdrowego żywienia jest bardzo ważne. Rodzice zawsze pozostają autorytetem i jeśli na śniadanie wciąż jemy biały chleb z żółtym serem nie dbając o liść sałaty, plaster pomidora, szynki i kubek mleka, to dziecko bardzo szybko zacznie ignorować zalecenia specjalistów. Tymczasem trochę wysiłku polegającego do wdrożeniu dziecka do wspólnego przygotowywanie zrównoważonego pełnowartościowego posiłku nie tylko jest najlepszą inwestycją w zdrowie naszej pociechy, ale także może zmienić na lepsze codzienne menu w naszym domu!

Agata Chabierska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)