Czy wiesz dlaczego źrenica oka zmienia wielkość?

Źrenica to środkowa część tęczówki, barwnej części oka. Tęczówka reguluje, ile światła wpada do oka przez źrenicę. Reakcja źrenic na światło jest niezależna od naszej woli.
/ 26.05.2010 13:37

W jasnym świetle tęczówka kurczy się, w wyniku czego źrenica staje się bardzo mała, umożliwiając wniknięcie małej ilości światła. W ciemnościach tęczówka rozkurcza się i rozciąga, powodując poszerzenie źrenicy i wniknięcie większej ilości światła do oka. Źrenice powiększają się także, kiedy odczuwasz duże emocje, takie jak miłość i strach.

Odruchy źreniczne należą do jednych z najczęściej badanych przy różnego rodzaju urazach z utratą przytomności. Jeśli źrenica nie reaguje na światło i jest rozszerzona to może być to przyczyną uszkodzenia nerwu oko-ruchowego.

Wszelkie przesunięcia lub zmiana kształtu źrenicy mogą oznaczać kłopoty z funkcjonowaniem podstawowych układów i narządów wewnętrznych. Małe źrenice są sygnałem skłonności do chorób żołądka, zbyt duże sygnalizują bezsenność i nerwicę, a owalne i zniekształcone mogą świadczyć o zaburzeniach ukrwienia mózgu.

Redakcja poleca

REKLAMA