POLECAMY

Czy wiesz czym jest questing?

Questing to pewnego rodzaju zabawa, gra, z tą różnicą, że odbywa się w terenie! Zobacz, jak się bawić w questing! Z pewnością zaskoczysz tym swoje dziecko i sprawisz mu ogromną radość!
Czy wiesz czym jest questing?

Tomek Sawyer, Pan Samochodzik, Indiana Jones – to najsłynniejsi poszukiwacze skarbów, których przygody niecierpliwie śledziło każde dziecko, marząc, by wcielić się
w ich rolę. Teraz jest to możliwe, dzięki nowej formie turystyki dostępnej dla całej rodziny: questingowi. Do tej pory w Polsce powstało ponad 50 questów, czyli nieoznakowanych szlaków, dzięki którym można odkryć skarby danego regionu: tradycję, kulturę oraz jego największe atrakcje.

Quest = rodzinna, wspólna zabawa

W zabawie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek.

"Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb – skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest" mówi Łukasz Wilczyński, trener questingu w Polsce.

Gotowe questy mogą być atrakcyjną formą weekendowego zwiedzania rodzinnych stron. To zabawa dla całej rodziny, która umożliwi odkrycie tajemnic i historii odwiedzanych miejsc, zdobycie wiedzy o rodzinnych terenach, poznanie się w nowych, zaskakujących sytuacjach na szlakach, a przede wszystkim umocni więzi rodzinne. Wspólne przeżycia z fascynujących przygód na długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci, jak i rodziców.

Co ważne, ta forma turystyki nie wymaga dużych nakładów finansowych: wystarczą mapy ze szlakami i wierszowanymi wskazówkami, które dostępne są również na stronie internetowej www.questing.pl. Każdy może je ściągnąć i wydrukować przed wyruszeniem w trasę.

Zobacz też: Jak spakować dziecko na wakacje?

Questing = edukacja

Questing posiada również wymiar edukacyjny. Poprzez zabawę, dzieci poznają otaczający je świat, a dzięki atrakcyjnie poprowadzonej narracji questów i zaangażowaniu emocjonalnemu w przygodę, łatwiej zapamiętują informacje dotyczące danego miejsca. Tym samym questing przyczynia się do utrwalania wiedzy o regionie czy ratowania od zapomnienia lokalnych legend i podań.

Questing = zaangażowanie dzieci i młodzieży w tworzenie lokalnej wspólnoty

Istotnym elementem, który wyróżnia questing od jednorazowych gier terenowych, czy podchodów jest możliwość zaangażowania się w tworzenie lokalnej wspólnoty oraz promocję swojego regionu. Questing pozwala na aktywizację lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją).

Poprzez wspólne tworzenie zagadek, poznawanie osób, które znają historię, legendy, anegdotki, młodzież odkrywa na nowo najbliższą okolicę. Dzięki questom dzieci zauważają potencjał swojego miejsca i zaczynają działać na rzecz rozwoju lokalnego środowiska.

Co więcej takie działanie pogłębia poczucie tożsamości i dumy ze swojego miejsca zamieszkania. Przykładem silnego zaangażowania młodych osób w odkrywanie swojego regionu, jest największy projekt polskiego questingu pt. „Bałtów – polską stolicą questingu”. W ciągu kilkunastu miesięcy w poznawanie dziedzictwa kulturalnego i historycznego Bałtowa zaangażowało się 20 młodych wolontariuszy, którzy wspólnie z przedstawicielami gospodarstw agroturystycznych stworzyli 20 różnych questów. Pod koniec lipca, 10 najlepszych z nich zostało przetestowanych i już jesienią będą one dostępne dla wszystkich fanów tej innowacyjnej formy turystyki.

Zobacz też: Jak poznać, że dziecko ma problemy z nauką?

Każda młoda osoba, którą zafascynowała idea questingu może dołączyć do Klubu Odkrywców. Jest to miejsce dla aktywnych poszukiwaczy przygód, którzy identyfikują się z własnym miejscem i chcą dalej propagować tę formę turystyki. Na stronie www.questing.pl znajdują się wskazówki, jak dołączyć do Klubu Odkrywców. Portal jest kompendium wiedzy o questingu, zawiera m.in. mapę dostępnych w Polsce questów wraz z ich opisami i ulotkami oraz informacje o szkoleniach z questingu.

O questingu

Questing, jako forma turystyki rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu „Valley Quest” do stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów szkół, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej. Więcej informacji o questingu znajduje się na www.vitalcommunities.org.

O questingu w Polsce:

Największym polskim projektem questingowym, realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego jest „Bałtów – polską stolicą questingu”. W Bałtowie powstaje 20 ścieżek edukacyjnych, w które zaangażowanych jest 20 gospodarstw agroturystycznych i 20 młodych osób – wolontariuszy. Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010.

Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl i www.baltow.questing.pl.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Wiedziałam, że taka zabawa istnieje, ale nie znałam nazwy. Fajna sprawa dla całej rodziny! :)