Alkoholizm w rodzinie - jak sobie poradzić

dziecko z alkoholem fot. Fotolia
Masz już dość kłótni z rodzicami, które wywołuje wypity przez nich alkohol? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem...
/ 04.02.2013 16:56
dziecko z alkoholem fot. Fotolia

Każda rodzina jest inna, tworzą ją różni ludzie, którzy w zróżnicowany sposób funkcjonują i mają rozmaite problemy. Czasami zdarza się tak, że jedno z rodziców pije alkohol. Jeśli jedna osoba w rodzinie ma problem z alkoholem, to ten problem dotyczy całej rodziny: drugiego rodzica i dzieci. Alkohol może przeszkadzać we wspólnym spędzaniu czasu i różnych zajęciach, rozmowach.

Twoje uczucia

Naturalnym jest, że gdy Twoja mama lub tata pije alkohol możesz czuć złość, strach, smutek, wstyd. Atmosfera w domu, gdzie pojawia się alkohol, jest trudna. Mogą pojawiać się kłótnie i awantury. Dom przestaje być schronieniem, gdzie można opowiedzieć o różnych problemach w szkole, kłótni z koleżanką lub kolegą, czy o tym, co nas martwi. Bywają rodziny, gdzie w ogóle nie rozmawia się ze sobą, z obawy przed kolejną awanturą. Jest to trudna sytuacja i każdy z domowników stara sobie z nią poradzić na swój sposób.

Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić!

Zdarza się, że rodzic pod wpływem alkoholu jest agresywny, przeklina, bije, krzyczy, niszczy rzeczy. Alkoholizm jest chorobą, ale nie daje prawa, aby krzywdzić innych.

Co można zrobić?

Zrozumiałe jest to, że możesz nie wiedzieć co robić i jak się zachowywać. Często dzieci ukrywają problem rodziców lub starają się powstrzymać ich od picia. Mogą wstydzić się za swoich rodziców. Niektóre chowają albo wyrzucają butelki z alkoholem, starają się zrobić coś, żeby rodzic nie pił. Nie jest ważne czy używają łagodnej zachęty, groźby czy nawet błagania. Próby te nie przynoszą rezultatu.

Warto wiedzieć, że dzieci nie są w stanie sprawić, by rodzice przestali pić. Rodzic nadużywający alkoholu może zaprzestać picia, jednak potrzebuje specjalistycznej pomocy.

Porozmawiaj o problemie z zaufaną osobą

Na pewno warto z kimś o tym porozmawiać. Rozmowa może przynieść ulgę, a także pomóc znaleźć jakieś rozwiązanie. Warto wiedzieć że są osoby, które możesz poprosić o pomoc – np. ciocia, nauczyciel czy pedagog szkolny.

Jeśli nie wiesz kogo poprosić o pomoc, to pamiętaj, że zawsze możesz zadzwonić do nas i porozmawiać o swoim problemie. Czekamy na Twój telefon codziennie od 12 do 20. Możesz też przesłać do nas anonimową wiadomość.
 

Jeśli czujesz, że żaden z wymienionych sposobów nie sprawi, że poczujesz się lepiej, możesz uzyskać pomoc i wsparcie dzwoniąc do nas pod numer 116 111.