Jak odmówić alkoholu - problemy nastolatków

młodzież pijąca alkohol fot. Panthermedia
Twoi koledzy regularnie piją alkohol, a ty boisz lub wstydzisz się im odmówić? Podpowiadamy, jak wybrnąć z tej sytuacji.
/ 30.11.2012 14:01
młodzież pijąca alkohol fot. Panthermedia

Jak odmówić znajomym alkoholu?

Na pytanie odpowiedzi udziela ekspert z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - projektu Fundacji Dzieci Niczyje

Ludzie sięgają po alkohol z wielu powodów i w różnych okolicznościach. Może to być wynik ich ciekawości, chęć ucieczki od problemów, przekonanie, że dzięki temu poczują się doroślejsi. Często zdarza się, że młodzi ludzie sięgają po alkohol pod wpływem otoczenia. Może się tak dziać, gdy:

  • chcą „dopasować się” do innych osób, być akceptowani, lubiani
  • ulegają namowom otoczenia
  • czują presję, by podporządkować się naciskom grupy

Kiedy tak jest, możesz mieć obawy, że jeśli nie dopasujesz się do grupy, to nie będziesz lubiany, znajomi nie będą chcieli się z Tobą spotykać itd. Mogą Ci wtedy towarzyszyć wątpliwości, co zrobić i możesz się martwić. Warto abyś pomyślał/pomyślała, co jest najlepsze dla Ciebie.

 Jak odmówić?

  • Jeśli zdajesz sobie sprawę, że alkohol jest szkodliwy, szczególnie dla młodego, rozwijającego się organizmu, warto, abyś postępował w zgodzie ze sobą.
  • Kiedy ktoś z rówieśników proponuje Ci alkohol, nie bój się odmówić. Możesz powiedzieć np.: „Zależy mi na waszym towarzystwie i chcę z wami spędzać czas, ale nie muszę podkręcać się alkoholem. Postanowiłem, że nie będę pił i chcę dotrzymać tego postanowienia”.
  • Warto wiedzieć, że zgodnie z wynikami badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: co piąta dorosła osoba w Polsce odpowiada „Dziękuje, nie piję” na propozycje wypicia alkoholu. Zatem abstynencja z wyboru stanowi dla wielu osób atrakcyjny i wartościowy styl życia.

Gdzie szukać pomocy

Jeśli coś Cię zaniepokoiło, czujesz, że problem alkoholu może dotyczyć Ciebie, lub bliskiej Ci osoby, mocno zachęcamy cię do szybkiego poszukania pomocy. Zadzwoń do nas na 116 111 – wspólnie poszukamy rozwiązania i ustalimy, gdzie Ty lub bliska osoba możecie znaleźć niezbędne wsparcie.

Masz problem? Czujesz smutek, złość, bezsilność? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy grupą osób pomagających poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Możesz opowiedzieć nam o tym co przeżywasz.