fot. Fotolia
Przyczyny zaparć u niemowlęcia
Nie da się jednoznacznie określić przyczyny zaparć u niemowląt. Mogą na nie bowiem wpływać niedojrzałość układu pokarmowego, ale także zbyt mała ilość spożywanych przez dziecko płynów, gwałtowna zmiana sposobu karmienia czy rozszerzanie diety malucha. Na zaparcia może mieć również wpływ niewłaściwy skład flory jelitowej.
O zaparciach możemy mówić, gdy mamy do czynienia z występowaniem twardego stolca (często posiadającego ślady krwi), zbitego, bolesnego przy wydalaniu. Częstotliwość wypróżnień nie jest wyznacznikiem występowania zaparć. Normę stanowić może bowiem zarówno stolec oddawany po każdorazowym przystawieniu maluszka do piersi, jak i wypróżnienia poprzedzone nawet 7-dniową przerwą. Ważne jedynie, aby stolec miał prawidłową konsystencję, a jego wydalanie nie wiązało się z innymi niepokojącymi objawami.
Zobacz także: Przyczyny zaparć u dzieci
30% niemowląt ma zaparcia
Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia, wszystkie potrzeby żywieniowe przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zaspokaja mleko mamy, dlatego maluchy karmione w ten sposób nie potrzebują dodatkowego nawadniania. Podobnie jest w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, które, przygotowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu, zawiera odpowiednie proporcje wody i składników odżywczych.
Jednak, może się zdarzyć, zwłaszcza w okresie letnim, że konieczne będzie podanie dziecku dodatkowych porcji płynów. Taką potrzebę maluch zasygnalizuje np. domagając się częstszego karmienia piersią, co w rzeczywistości jest wyrazem wzmożonego pragnienia.
W przypadku starszych dzieci, które mają już za sobą etap rozszerzania diety, należy stale pamiętać o regularnym nawodnianiu organizmu malucha. Przyjmuje się, że dzieci w wieku 1-3 lat powinny spożywać w ciągu doby 1300 ml płynów, w których skład wchodzą doskonale gasząca pragnienie woda, ale także zupy, soki (maksymalnie 150 ml dziennie) i napoje mleczne, czyli woda zawarta w posiłkach. W diecie malucha, u którego występują zaparcia, dodatkowo należy zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku przeciery owocowe np. gruszkowy czy śliwkowy.
Zaparcia to dolegliwość dość często występująca u najmłodszych. Z ich powodu cierpi niemal 30% niemowląt. Są jednak sytuacje, kiedy zaparcia są objawem choroby układu pokarmowego. Wówczas towarzyszą im dodatkowe objawy jak np. brak apetytu, wymioty, niski przyrost masy ciała, a nawet gorączka.
Występowanie zaparć może również być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Jeśli któreś z nietypowych objawów zaparć u maluszka powodują Twój niepokój, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.
Autor: Lucyna Bienek, doradca BebiKlub.pl / Biuro Prasowe Nutricia
Zobacz także: Noworodek nie może zrobić kupki?