POLECAMY

Wymioty u dziecka

Choć najczęstszą przyczyną wymiotów u dziecka jest zatrucie pokarmowe lub infekcja, mogą one zwiastować także groźniejsze schorzenia.
Wymioty u dziecka fot. Panthermedia
Wymioty u małych dzieci

Wymioty najczęściej występują na skutek niedostosowania układu pokarmowego do coraz bardziej zróżnicowanej diety. Brak umiejętności żucia pokarmów, a tym samym połykanie zbyt dużych jego części, może doprowadzić do odruchów wymiotnych u malucha. Jeżeli pojawiające się wymioty u dziecka maja nagły charakter i wiążą się z pogorszeniem kondycji całego organizmu (gorączka, osłabienie), konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się lekarzem pediatrą.

Wymioty u dziecka - przyczyny

 • zatrucie pokarmowe
 • infekcja organizmu
 • alergia pokarmowa
 • zapalenie wyrostka robaczkowego
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (wraz z wymiotami występuje gorączka i sztywność karku, zaburzenia oddychania, drgawki)
 • wstrząs mózgu (wymioty maja miejsce kilka godzin po urazie głowy dziecka)
 • reakcja na stres
 • nadciśnienie śródczaszkowe (wymioty występują najczęściej w godzinach porannych)
 • na skutek odczuwania przez dziecko silnego bólu
 • choroba lokomocyjna
 • jako skutek uboczny zażywania leków

Wymioty u dziecka - co robić?


Gdy maluch wymiotuje, powinniśmy przez cały czas przy nim być. W czasie zwracania należy ułożyć go w pozycji uniemożliwiającej zachłyśnięcie, które grozi zapaleniem płuc lub bezdechem. Przytrzymujmy dziecku także głowę, kładąc rękę na jego czole. Po wymiotach należy mu podać płyn, który nie tylko je nawodni, ale również pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego smaku. Najlepsze są napoje słodzone, bowiem cukier korzystnie wpływa na zaburzenia metabolizmu. Jeśli chcemy podać dziecku coś do jedzenia, zróbmy to zaraz po wymiotach.

Zobacz, w jaki sposób nawodnić dziecko...

Wymioty u dziecka - jak rozpoznać odwodnienie?


Zanim dojdzie do poważnego odwodnienia organizmu dziecka, jest ono rozdrażnione, domaga się dużej ilości płynów, ma suche wargi, a jego język może pokrywać biały nalot. Mocz malucha jest także znacznie bardziej żółty niż zazwyczaj, a jego ilość jest bardzo mała. Jeżeli u dziecka doszło do poważnego odwodnienia, objawia się ono sennością, ogólnym osłabieniem, apatią. Maluch jest blady, nie oddaje moczu, nie jest spragniony, wymiotuje po każdej próbie wypicia płynów, jego oczy są zapadnięte a rysy twarzy wyostrzone.

Jak nawadniać wymiotujące dziecko?     


Podczas wymiotów organizm dziecka traci bardzo dużo potasu, który należy jak najszybciej uzupełniać. W tym celu można podać oprócz płynów (najlepiej przegotowaną wodę z rozpuszczonymi elektrolitami - do kupienia w aptece) produkty takie jak kisiel, banan, ziemniaki, gotowany pomidor z ryżem, zupa na bazie marchewki, siemię lniane, kleik ryżowy czy herbatę z lipy. Nawadnianie dziecka należy rozpocząć jak najszybciej. Pokarmy i płyny trzeba podawać powoli, małymi porcjami, przez kilka godzin. Pamiętajmy, że kwaśny smak (np. soku z cytryny) może zahamować odruch wymiotny. W przypadku niemowląt nie wolno podawać im mleka, bowiem może ono jedynie pogorszyć sytuację.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
ja w czasie odwodnienia daje dzieciaczkom tzw. Elektrolitki, szczególnie lubią je w formie lodów o smaku truskawkowym i pomarańczowym, a nie ukrywam że sama też często je z nimi biorę :) razem traktujemy to jak zabawę a nie konieczność :)
/4 lata temu
Przy wymiotach jest o tyle gorzej niż przy biegunce że płyny nawadniające np. orsalit należy podawać w bardzo niewielkiej ilości a bardzo często. Jeśli podamy zbyt dużą ilość na raz to wywołamy odruch wymiotny. Przez pierwszych parę godzi dobrze jest też nie podawać żadnych pokarmów aby odciążyć układ pokarmowy
/5 lat temu
płyny sa najważniejsze, najlepiej przegotowana woda albo słaba herbatka. można podać orsalit, probiotyki. nie wolno za to dawać dziecku mleka i ogólnie nabiału oraz surowych owoców i soków.
POKAŻ KOMENTARZE (1)