Wybieramy dobre buty

Wysokie czy może niskie, sznurowane czy na rzepy…? To jakie obuwie nosi twoje dziecko ma ogromne znacznie dla jego prawidłowego rozwoju.
/ 21.01.2008 12:30
Wysokie czy może niskie, sznurowane czy na rzepy…? To jakie obuwie nosi twoje dziecko ma ogromne znacznie dla jego prawidłowego rozwoju.

Muszą być wygodne, nie za duże i nie za małe, dopasowane tak, aby stopy posiadały wystarczającą swobodę ruchów oraz aby wolna przestrzeń wewnątrz buta zapewniała wystarczająca cyrkulację powietrza. – Obuwie powinno być wykonane z takich materiałów, które będą chronić stopę przed wpływem środowiska zewnętrznego, jednocześnie ma wpływać na zdrowy rozwój dzieci – przekonuje Katarzyna Nowicka z firmy Bartek, producenta obuwia dla dzieci.

Dobre czyli jakie?

W zależności od wieku dziecko potrzebuje różnego obuwia. Dobry but co innego oznacza dla malca stawiającego pierwsze kroki, a co innego dla przedszkolaka. Dla niechodzącego jeszcze dziecka wystarczą buty, które ochronią je przed chłodem. Pierwsze trzewiki do chodzenia po dworze, powinny mieć sztywny zapiętek, który stabilizuje pietę dziecka oraz sprężystą podeszwę, aby zginała się w okolicach palców. Nie ma różnicy w przypadku butów sznurowanych, czy zapinanych na rzepy. Ważne jest, aby te trzymały się stopy, dlatego muszą być dobrze zasznurowane czy zapięte.
Najlepszym materiałem jest skóra. Nie kupujmy obuwia z tworzyw sztucznych – stopy się w nich pocą, łatwo dochodzi do grzybic oraz innych infekcji skóry.

But dla twojego dziecka musi mieć:
  • Sztywny zapiętek, który utrzymuje stopę w prawidłowej pozycji.
  • Miękką, anatomiczną wkładkę, dzięki niej stopa dobrze się układa.
  • Elastyczną podeszwę. Koniecznie z antypoślizgowym spodem. Łagodzi ona wstrząsy oraz nierówności podłoża.
  • Szeroki nosek, co jest niezbędne, aby dziecko swobodnie poruszało palcami.