Wszystko o witaminie D

Dzieci w kuchni fot. Fotolia
Witamina D nazywana jest słoneczną witaminą, ponieważ powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych. W okresie od maja do września, w słoneczny dzień już 15 minut przebywania na słońcu, bez zastosowania filtrów, wystarczy, by w organizmie dziecka wykształciła się odpowiednia ilość witaminy D. Jednak w polskim klimacie słońca jest na tyle mało, że warto zadbać o właściwą dietę.
08.07.2019 14:13
Dzieci w kuchni fot. Fotolia

Lekarze coraz częściej przypominają rodzicom, jak ważna jest witamina D dla prawidłowego rozwoju dziecka, głównie ze względu na jej wpływ na przyswajanie wapnia w organizmie. Ponadto wpływa ona nie tylko na aktualny stan zdrowia, ale ma znaczenie również w przyszłości. Odpowiednia ilość witaminy D to profilaktyka chorób cywilizacyjnych, wsparcie odporności czy zapobieganie alergiom. Zapotrzebowanie dzieci i młodzieży na tę witaminę wynosi między 600 a 1000 j.m. na dobę (15-25 μg/dobę).

Gdzie znaleźć witaminę D?

Z badań wynika, że dzieci w wieku przedszkolnym mają dietę zbyt ubogą w witaminę D. Niedobory witaminy D dotyczą aż 98% dzieci[1].Tymczasem można znaleźć ją wybranych w produktach spożywczych: rybach (węgorzu, śledziu, dorszu, łososiu, tuńczyku, sardynkach), żółtku jaja, a także w mniejszej ilości w mleku i produktach mlecznych.  

To ciekawe! W niektórych krajach w witaminę D wzbogaca się mleko, jogurty, a nawet soki. W Polsce możemy znaleźć  w sklepach mleczne produkty dla dzieci wzbogacone witaminą D, takie jak np. serki czy jogurty.

 

Najważniejsze wchłanianie

Witamina D wspiera wchłanianie wapnia… ale jak poprawić wchłanianie samej witaminy D? Korzystnie wpływają tutaj wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wspomniany wapń, fosforany oraz witaminy A, C i E. Ponieważ witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, warto dostarczać ją do organizmu w towarzystwie produktów zawierających ten składnik.

 



[1] Ogólnopolskie badanie nad zawartością wapnia i witaminy D w dietach dzieci w wieku 4 lat, Pediatria Współczesna Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka, 2006; 8: 107-109.

 

Redakcja poleca

REKLAMA