POLECAMY

4 sposoby na ośmielenie malucha

Nie chce bawić się z kolegami, a zagadywany przez sąsiadkę czy ciocię, spuszcza głowę i chowa się za twoją spódnicę. Jak go ośmielić?
4 sposoby na ośmielenie malucha

1. Nie przełamuj wstydliwości na siłę

Wyśmiewając malca („Zachowujesz się jak dzidziuś”) czy zmuszając pociechę do pokonania tremy („Nie bądź dzikusem, przywitaj się z panią”), nie zrobisz ze swojego dziecka zucha. Przeciwnie, tylko pogłębisz jego opór przed wchodzeniem w relacje z innymi osobami.

2. Nie porównuj dziecka z rówieśnikami

To ważne, bo stawianie kogoś za wzór wcale nie podnosi szkraba na duchu, tylko pozbawia go wiary w siebie. Taki sam skutek przynosi też przylepianie dziecku etykietki „wstydliwy”. Pamiętaj, maluchy zachowują się zazwyczaj tak, jak mówią i myślą o nich rodzice!

3. Bądź dla niego wsparciem

Nie odpowiadaj za dziecko, gdy je ktoś o coś pyta, ale w każdej nowej sytuacji (podchodzicie np. do nieznajomych dzieci) chwilę zostań przy malcu, by poczuł się pewniej. Warto też ćwiczyć z pociechą zapoznawanie się z nowymi osobami. Odegrajcie np. taką scenkę: ty jesteś dziewczynką z przedszkola, a córeczka prosi cię o pożyczenie kredki.

4. Staraj się być otwarta na ludzi

Niech maluch widzi, że np. chętnie podejmujesz gości czy gawędzisz ze znajomymi. Obserwując cię, lepiej sobie później poradzi w podobnych sytuacjach. I z pewnością powieli naśladowane wzorce!

5. Niczego dziecku nie nakazuj

Milczy? Trudno. Może porozmawia później, gdy pierwsze lody zostaną przełamane. Zmuszanie dziecka do czynności, których nie chce robić jest jeszcze gorsza niż urocza nieśmiałość. Pamiętaj o tym!

A poza tym...

NIE TRZYMAJ malca pod kloszem. Pokonywanie trudności dodaje odwagi!
CZĘSTO CHWAL dziecko. Dla dowartościowanego szkraba wszystko jest dużo prostsze!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)