POLECAMY

W co bawić sie z dzieckiem

Kolorowa chusta, garnki czy lustro. Dzięki prostym pomysłom te wszystkie przedmioty możesz wykorzystać do zabawy z dzieckiem!
W co bawić sie z dzieckiem fot. Serwis prasowy
Aby spędzić wspaniały dzień z maluchem wystarczy odrobina kreatywności. Dzięki niej dziecko poczuje się szczęśliwe, przy okazji będzie prawidłowo się rozwijało.

Rola zabawy w rozwoju dziecka

Już od dawna lekarze i pedagodzy głoszą, że aby maluch prawidłowo się rozwijał, musi mieć dostęp do bodźców płynących między innymi z tak banalnej czynności, jaką jest zabawa. Poświęcając czas maluchowi, jednocześnie przygotowujemy go do dorosłego życia. „Proste zabawy, w które zaangażowane jest dziecko oraz bliska mu osoba, stwarzają możliwości rozwoju zarówno psychicznego, intelektualnego, jak i fizycznego. Wspólne aktywności to sposób na budowanie silnej relacji z dzieckiem. To także przyjemność dla dzieci i opiekunów oraz wspomaganie rozwoju fizycznego dziecka” – zapewnia Natalia Minge, psycholog dziecięcy, autor warsztatów dla dzieci oraz dorosłych z zakresu wspomagania rozwoju i wychowania dzieci.

Skąd czerpać inspiracje?

Czy możecie mi podsunąć pomysły na zabawę z 15-miesięczną dziewczynką? Jak się bawicie z 3-miesięcznym dzieckiem? Jakie zabawki interesują wasze maleństwa oprócz grzechotek i gryzaków? – setki takich i podobnych pytań pada każdego dnia na forach internetowych. Tymczasem sposobów na zabawę nie brakuje.

Pomysły na zabawę

Oglądając z dzieckiem album ze zdjęciami, nauczysz je rozpoznawać twarze bliskich osób i zacieśnisz jego więzi z członkami rodziny. Kolorowa chusta może posłużyć za doskonały rekwizyt do zabawy w chowanego – odkrywanie przedmiotów ukrytych pod materiałem sprawi dziecku wiele radości! Śledząc wasze lustrzane odbicia maluszek odkryje tajemnice mimiki twarzy, która jest dla niego źródłem wiedzy o świecie. Taka zabawa buduje jego poczucie bezpieczeństwa, a także wzmacnia relacje z rodzicem.

Dzięki zabawie „w ziarna” dziecko poznaje nowe, różnorodne doznania dotykowe. Wystarczy wsypać ryż, groch i fasolę do oddzielnych misek. Pokażmy je dziecku i opiszmy mu, co znajduje się w poszczególnych miskach. Ryż, groch i fasola delikatnie masują dłonie i stopy maluszka, co może dostarczyć mu wiele radości i przyjemności.

Zamiast kupować grzechotkę w sklepie, zróbmy ją sami! To nic trudnego. Wystarczy plastikowa butelka, ziarna kawy, ryżu, wstążki czy kolorowe spinacze – i zabawka gotowa! Trzymając butelkę w ręku i potrząsając nią, dziecko dodatkowo wyrabia precyzję chwytu rączki, a jeśli przy okazji będziemy opisywać zawartość butelki, pozna nowe słowa.

Zabawa wcale nie musi oznaczać wydatków związanych z zakupem drogich zabawek. Z maluszkiem możemy pobawić się wykorzystując przedmioty codziennego użytku.

Do dzieła!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Czasem wystarczy trochę wyobraźni :) Zapraszam do mnie. My bawimy się ciekawie i tanim kosztem :) mamalili.pl
/6 lat temu
Nie oszukujmy się ale dzieci jednak najbardziej lubią zabawki..:)A ceny niektórych niestety odstraszają:(Teraz przed dniem dziecka znowu szał zabawkowy,przeglądałam dziś ofertę Lidla i mają też super zabawki w baaaardzo logicznych cenach,sprawdzcie jezeli Was tez to czeka:D