Trenujemy pamięć

Pragniesz, by szkrab świetnie radził sobie w szkole? Rozwijaj jego pamięć od maleńkości!
/ 04.05.2011 17:51
Większość dzieci przyswaja i zapamiętuje nowe informacje bez większego trudu. Aby jednak te procesy myślowe nie uległy z czasem osłabieniu, malca trzeba stale wspierać w jego rozwoju umysłowym. Jak? Najlepiej poprzez zabawę!

Czytajcie i śpiewajcie
To ważne, bo kiedy smyk często słucha tych samych bajek czy wierszyków, bardzo szybko je zapamiętuje i później już recytuje z pamięci. Podobnie dzieje się z wielokrotnie powtarzanymi piosenkami – im częściej je dziecku śpiewasz, tym intensywniej stymulujesz jego szare komórki. Pamięć doskonale pobudza też zabawa w "wyliczanki". Poproś od czasu do czasu dziecko, by wymieniło nazwy kilku rzeczy, które widzi, a potem zrobiło to z zamkniętymi oczami.

Grajcie w memo
Najprostszą wersję tej gry możesz zaproponować już trzyletniemu brzdącowi. Na czym polega? Spośród 10–20 kartoników,rozłożonych obrazkami do dołu, gracze kolejno podnoszą po dwa, starając się trafić na parę (np. owoców czy zwierzątek). Jeśli się nie uda, kartoniki wracają na swoje miejsce. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej par. Dziecko musi więc dobrze wytężyć umysł, aby zapamiętać, gdzie jaki obrazek leży. Nie obawiaj się, to wcale nie jest zbyt trudne wyzwanie dla trzylatka! A gra, prócz tego, że intensywnie rozwija pamięć wzrokową, ćwiczy też koncentrację.

Sięgnijcie po klocki i warcaby
Z czterolatkiem warto się bawić w "znikające przedmioty". Ustaw w rzędzie 6 klocków w różnych kolorach lub kształtach, po czym poproś dziecko, by się im przyjrzało i zamknęło na chwilę oczy. Schowaj 2–3 klocki. Po otwarciu oczu malec ma powiedzieć, których klocków brakuje. Masz w domu pięciolatka? Grajcie razem w warcaby. Świetnie wpływają na procesy pamięciowe, ponieważ wymagają planowania i przewidywania ruchów przeciwnika.

O innych sposobach na usprawnienie pamięci dziecka porozmawiaj na mamacafe.pl