W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 90 000 uczniów z 4046 klas. W tym roku rodzice i nauczyciele uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych z całej Polski będą zakładać w klasach swoich dzieci Kluby Śniadaniowe, a 8 listopada, w Dniu Zdrowego Śniadania, przygotują wspólne śniadanie dla uczniów.
Ambasadorowie programu
Pomysłami na zdrowe, smaczne i kolorowe śniadania podzielą się ambasadorzy akcji: młody, charyzmatyczny kucharz Tomek Woźniak i zaczynająca przygodę z gotowaniem dziewięcioletnia Ola. Na stronie internetowej programu nauczyciele znajdą inspiracje do 12 śniadań edukacyjnych, zachęcające dzieci do praktycznego poznania zasad zdrowego odżywania. Organizatorem programu jest Partnerstwo dla Zdrowia.Dlaczego śniadanie jest takie ważne?
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jednak jak pokazują statystyki prawie ćwierć miliona uczniów w wieku wczesnoszkolnym nie odżywia się w sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu). Dane są alarmujące:- 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce cierpi z powodu niedożywienia
- w blisko 40% klas są dzieci, które nie jadają drugiego śniadania
- 24% dzieci w wieku 6 – 11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie śniadania
O akcji "Śniadanie daje moc"
„Tegoroczna edycja rozpocznie się już we wrześniu 2012 roku. W tym roku nauczyciele będą mogli założyć w swoich klasach Kluby Śniadaniowe, w których podczas śniadań edukacyjnych nie tylko zjedzą pożywny posiłek z uczniami, ale też zapoznają najmłodszych z 12 zasadami zdrowego odżywania.Ciekawe zabawy, eksperymenty, quizy … wszystko to sprawi, że najmłodsi w interesujący dla nich sposób dowiedzą się dlaczego zdrowe odżywianie jest dla nich tak istotne.” – mówi Ewa Zacharewicz, przedstawiciel Partnerstwa dla Zdrowia. Kulminacją programu będzie Dzień Zdrowego Śniadania.
Program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc” jest kolejną inicjatywą w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia. Dotychczasowe działania poświęcone zmniejszaniu niedożywienia dzieci w Polsce zostaną po raz kolejny wzmocnione o edukację najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.