dziewczynka z chomikiem fot. Fotolia

Śmierć zwierzęcia - jak wytłumaczyć i pomóc dziecku

Śmierć ukochanej papużki czy psa to dla malucha ogromny stres. Dziecko martwi się, że zwierzę znikło z domu i tęskni za nim. Jak mu pomóc?
/ 09.11.2012 14:27
dziewczynka z chomikiem fot. Fotolia

1. Pozwól się wypłakać

Nie rozweselaj go na siłę, kiedy cierpi po stracie przyjaciela, ani też nie pocieszaj słowami: „Nie ma co rozpaczać, to tylko pies, kupimy sobie nowego”. Najlepiej przytul malca i powiedz mu, co czujesz („Mnie też jest przykro, że nasz piesek nie żyje.”). Maluch poczuje się zrozumiany.

2. Zgódź się, aby dziecko razem z tobą pochowało zwierzaka

Wspólnie wykopcie dołek (np. na działce) i zakopcie ciało. Dla malca będzie to okazja, by symbolicznie pożegnać się ze swoim pupilem, co złagodzi ból po jego stracie. Pociecha będzie też spokojniejsza, wiedząc, co stało się z martwym stworzeniem.

3. Wyjaśnij, że zwierzę było schorowane i dlatego zmarło

To ważne, bo o jego śmierć malec może winić siebie. Tłumacz też, że zwierzak, niestety, już nie powróci. Maluch może bowiem nie do końca rozumieć, co to znaczy, że zwierzę nie żyje.

4. Wspominajcie ukochane zwierzątko

Rozmawiajcie o tym, jak się zachowywało, jakie miało upodobania i zwyczaje. Możecie to robić np. podczas oglądania jego zdjęć czy malowania portretu waszego ulubieńca. Nie obawiaj się, to nie nasili w malcu tęsknoty, tylko ją złagodzi.

NIE PRÓBUJ od razu zastąpić zwierzątka innym. Lepiej niech dziecko samo powie, że tego chce.
NIE UNIKAJ tematu śmierci. W trudny problem przemijania warto wprowadzać już przedszkolaka.