Siatki centylowe - pierwszy rok życia dziecka

Zmierzyłaś i zważyłaś malucha, ale nie wiesz jak sprawdzić normy siatek centylowych? Przeczytaj poniższy tekst. Podpowiadamy w nim, w jaki sposób zbadać, czy dziecko rozwija się prawidłowo!
Magdalena Bury / 25.10.2018 12:44

Siatki centylowe

To nic innego jak wykresy stworzone na podstawie wyników badań dzieci żyjących w Polsce. Dzięki nim rodzice i pediatrzy dowiadują się, czy dziecko rozwija się prawidłowo w porównaniu ze swoimi rówieśnikami.

Centyl jest wartością statystyczną, która mówi nam, ile % dzieci waży lub mierzy tyle samo, co ich rówieśnicy. 

Jak interpretować siatki centylowe?

Siatki centylowe składają się z dwóch osi. Na poziomej oznaczony jest wiek dziecka, na pionowej - badana cecha malucha. Mierzymy wagę, wzrost bądź obwód głowy.

Każda siatka centylowa posiada 7 krzywych linii. Odpowiadają one różnym centylom - najniżej znajduje się centyl 3. Potem są kolejno: 10, 25, 50, 75, itp.   

Przestrzenie znajdujące się pomiędzy liniami to kanały centylowe. Określają one granice norm. 

Waga i wzrost twojego dziecka

Korzystanie z siatek centylowych może pomóc, jednak wcale nie musi. Nierzadko zdarza się bowiem, że dziecko nie mieści się w danej normie, ale jest zdrowe i prawidłowo się rozwija. W takich sytuacjach warto patrzeć szerzej - na to, czy dziecko nie jest wcześniakiem bądź czy nie ma problemów z alergiami pokarmowymi, które skutkują niedowagą. 

Zobacz też:

Jak interpretować wyniki na siatce centylowej?