Rozmowy o seksie - jak rozmawiać z małym dzieckiem

rozmowy o seksie - jak rozmawiać z małym dzieckiem fot. Fotolia
Krępuje cię taki temat rozmowy? Wcale nie powinno tak być! Dowiedz się, jak rozmawiać z dzieckiem na temat seksu!
Agata Bernaciak / 03.09.2013 15:53
rozmowy o seksie - jak rozmawiać z małym dzieckiem fot. Fotolia

Zainteresowanie seksem i cielesnością zwykle pojawia się u dzieci około 3. roku życia. Maluch zaczyna interesować się budową swojego ciała, docieka, czym różni się dziewczynka od chłopca i skąd wziął się na świecie. Ta ciekawość może być powodowana np. oczekiwaniem na rodzeństwo, czy widokiem kobiety w ciąży. Jak ją zaspokoić?

Dziecko w wieku od 3 do 5 lat

1. Informacje zawsze dostosuj do wieku dziecka
I tłumacz tylko to, o co malec pyta. To ważne, bo maluchy na ogół nie są zainteresowane technicznymi aspektami poczęcia. Zwykle wystarcza im prosta informacja, że najpierw były u mamy w brzuszku, a potem się urodziły i są tutaj.

2. Od początku używaj poprawnej terminologii (pochwa, penis, itp.)
Dopiero potem, jeśli czujesz taką potrzebę, na własny użytek możesz nazwać różne rzeczy wraz z dzieckiem. Przy czym dziecko powinno być świadome, że nazwa przyjęta w rodzinie nie jest ogólnie znana. Inaczej koledzy mogą je później wyśmiewać.

3. Nie uciekaj od odpowiedzi, ani nie okłamuj przedszkolaka, kiedy ciekawią go konkrety
Pamiętaj, dla malca pytanie o to, jak powstał, jest tak samo naturalne, jak chęć dowiedzenia się np., dlaczego kicha. Nie ma zatem powodu, żeby skrywać prawdę. Kiedy więc twój maluch chce wiedzieć o poczęciu więcej, trzymaj się faktów. Możesz posłużyć się porównaniami (np. komórka jajowa to nasionko, a sperma – woda, która je podlewa).

4. Pokazuj granice
Nie musisz kryć się przed dzieckiem ze swoją nagością, ale też porozmawiaj o tym, czym jest wstyd i że każdy ma prawo do prywatności. Córka z kolegą bawili się w doktora? W takich sytuacjach nie krzycz i nie zawstydzaj, tylko spokojnie wytłumacz, że nie powinno się dotykać intymnych części ciała drugiej osoby i pokazywać ich innym. Wyjaśnij, że pewnych rzeczy nie wypada też robić publicznie. Dlatego nikt np. nie chodzi nago po ulicy.

Dziecko w wieku od 6 do 10 lat

W tym wieku dzieci interesują już konkrety, ale wiedzę o seksie wolą zdobywać od rówieśników niż rodziców. Niestety, zwykle te informacje są nie do końca rzetelne.

1. Prostuj błędne przekonania
Gdy dziecko napomknie o czymś, co ma związek z seksem, podejmij temat. Dowiesz się wtedy, co pociecha już wie i będziesz mogła pomóc jej oddzielić prawdę od fałszu.

2. Bądź szczera
Twój 7-latek drąży temat poczęcia głębiej? Wytłumacz: „Plemniki do ciała kobiety mężczyzna wprowadza penisem. Robi to przez pochwę – dziurkę, którą panie mają między nogami. Jeśli plemnik połączy się z wytworzonym przez kobietę jajeczkiem, powstaje zarodek, z którego rozwija się dziecko”. Może się zdarzyć, że dziecko zacznie używać wulgarnych określeń intymnych części ciała. Wtedy spokojnie wytłumacz, że istnieją takie słowa, ale są niegrzeczne, przykre i nie należy ich używać.

3. Mów o uczuciach, nie koncentruj się tylko na technicznych informacjach
Podkreślaj, że intymne zbliżenie jest formą okazywania miłości, czułości, wiąże się z pozytywnymi uczuciami, radością. Niech syn czy córka widzą, jak okazujecie sobie z mężem miłość. Ciepła atmosfera pomoże dziecku zrozumieć, że czułość i bliskość między kobietą i mężczyzną są czymś ważnym. Będzie dla niego również właściwym wzorcem zachowań.

4. Nie oszukuj
10-latek przypadkiem natknął się na prezerwatywę? Od razu powiedz, co to jest i jakie ma zastosowanie. Przy okazji przypomnij, że seks nie służy wyłącznie prokreacji, a wtedy potrzebne jest zabezpieczanie się.

napisane na podstawie tekstu Anny Leo-Wiśniewskiej opublikowanego w dwutygodniku Pani Domu

Redakcja poleca

REKLAMA