POLECAMY

Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem od 6 do 10 lat?

Śmierć budzi u dzieci wiele obaw. Może kojarzyć się z duchami, kościotrupami, a nawet powodować poczucie winy. Jak ostudzić niezdrowe emocje?
Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem od 6 do 10 lat? fot. Fotolia
Sposób, w jaki dzieci przeżywają śmierć zależy między innymi od ich wieku. Warto dostosować do niego poziom przekazywanych informacji, rozmawiać z nimi szczerze i otwarcie. Wówczas jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będą bać się duchów, kościotrupów i ciemności albo żyć w poczuciu winy za śmierć kogoś bliskiego.


Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem od 6 do 10 lat?

Sześciolatki zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że śmierć jest ostateczna. Podczas rozmów z dziećmi w tym wieku warto podkreślać, że ludzie umierają, bo taka jest kolej rzeczy.

Smyki w wieku wczesnoszkolnym kojarzą śmierć ze szkieletami, kościotrupami, duchami i potworami, co prowadzi  do koszmarnych snów i powoduje lęk przed ciemnością. Warto tłumaczyć im, że duchy i potwory nie istnieją, a szkielety i kościotrupy się nie poruszają i nie mogą wydostać się z grobu.

Dzieci do 8. roku życia nie pojmują jeszcze, że ich śmierć jest nieunikniona. Warto stopniowo im to uświadamiać, mówiąc, że każdy w pewnym momencie umrze.

Gdy umiera ktoś bliski, dzieci często sądzą, że to ich wina, bo były niegrzeczne albo źle życzyły umarłemu. Warto tłumaczyć im, że złe myśli i niegrzeczne zachowanie nie mają ze śmiercią nic wspólnego. Inaczej dziecko będzie odczuwać silne poczucie winy.

W okolicach 10 urodzin dzieci zaczynają zdawać sobie sprawę z nieuchronności i nieodwracalności śmierci. W tym okresie mogą zacząć bać się, że umrą. Warto tłumaczyć im, że z pewnością przeżyją jeszcze wiele lat, będą miały swoje dzieci i wnuki, a śmierć jest bardzo odległą perspektywą.

Dzieci około 10. roku życia zaczynają rozumieć, że ciało starzeje się, zużywa i nie może dłużej działać. Pojmują też, że człowiek może odnieść śmiertelne obrażenia, np. w wypadku samochodowym. Warto rozmawiać o tym z nimi spokojnie i bez skrępowania. Dziecko powinno mieć świadomość, że może zapytać cię o wszystko. Staraj się odpowiadać prosto i zwięźle, sprawdzając czy dobrze pojęło sens twojej wypowiedzi.


Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)