Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem od 6 do 10 lat?
Sześciolatki zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że śmierć jest ostateczna. Podczas rozmów z dziećmi w tym wieku warto podkreślać, że ludzie umierają, bo taka jest kolej rzeczy.Smyki w wieku wczesnoszkolnym kojarzą śmierć ze szkieletami, kościotrupami, duchami i potworami, co prowadzi do koszmarnych snów i powoduje lęk przed ciemnością. Warto tłumaczyć im, że duchy i potwory nie istnieją, a szkielety i kościotrupy się nie poruszają i nie mogą wydostać się z grobu.
Gdy umiera ktoś bliski, dzieci często sądzą, że to ich wina, bo były niegrzeczne albo źle życzyły umarłemu. Warto tłumaczyć im, że złe myśli i niegrzeczne zachowanie nie mają ze śmiercią nic wspólnego. Inaczej dziecko będzie odczuwać silne poczucie winy.
W okolicach 10 urodzin dzieci zaczynają zdawać sobie sprawę z nieuchronności i nieodwracalności śmierci. W tym okresie mogą zacząć bać się, że umrą. Warto tłumaczyć im, że z pewnością przeżyją jeszcze wiele lat, będą miały swoje dzieci i wnuki, a śmierć jest bardzo odległą perspektywą.
Dzieci około 10. roku życia zaczynają rozumieć, że ciało starzeje się, zużywa i nie może dłużej działać. Pojmują też, że człowiek może odnieść śmiertelne obrażenia, np. w wypadku samochodowym. Warto rozmawiać o tym z nimi spokojnie i bez skrępowania. Dziecko powinno mieć świadomość, że może zapytać cię o wszystko. Staraj się odpowiadać prosto i zwięźle, sprawdzając czy dobrze pojęło sens twojej wypowiedzi.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj:
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Gdzie odeszli - jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Gdzie odeszli - jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci