Puzzle a rozwój dziecka - dowiedz się, jaki mają wpływ

Zobacz, jaki wpływ na rozwój dziecka ma regularne układanie puzzli!
/ 08.02.2014 06:57

Układanie puzzli pobudza kreatywność dziecka, uczy koncentracji, planowania własnych działań oraz umiejętności projektowania. Jak wynika z badań opublikowanych przez pismo „Developmental Science”, dzieci między 2, a 4 rokiem życia, które bawią się w układanie puzzli, lepiej się rozwijają!

Puzzle a rozwój dziecka - dowiedz się, jaki mają wpływ

W jaki sposób puzzle wpływają na rozwój dziecka?

Zabawa puzzlami naturalnie stymuluje rozwój mózgu. To znakomity trening pamięci, uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Co więcej, próbując dopasować właściwy element do części obrazka, dziecko ćwiczy chwytność palców oraz precyzję ruchów. Łączenie rozmaitych elementów uczy dzieci koncentracji i zwiększa widzenie przestrzenne.

Do czego służy zdolność widzenia przestrzennego?

Wyobraźnia przestrzenna jest istotna dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych. Układanie puzzli jest związane z treningiem odpowiedzialnym za spostrzegawczość oraz zdolności różnicowania figur. Ponadto, zabawa ta umacnia myślenie przyczynowo - skutkowe. Dziecko widzi siebie jako sprawcę zmian, które zachodzą w wyniku jego przemyślanych działań.

Jakie puzzle wybrać dla dziecka?

Zabawę z zastosowaniem prostych układanek o dużych elementach możemy zacząć już z 18-miesięcznym dzieckiem, kiedy powoli zaczyna odkrywać otoczenie, rozróżniać kształty i barwy. Zacznijmy od kilku elementów, a kiedy zauważymy, że dziecko się nudzi, powoli zacznijmy zwiększać ich ilość.

Około 3-go roku życia możemy zamienić układanki na puzzle o dużych elementach. Wybierając je, warto zacząć od małych obrazków. Powinny być wyraźne, kolory zdecydowane, a przedstawione elementy rozdzielone widocznymi konturami.

Dlaczego rodzic powinien wziąć udział w zabawie?

Dzieci potrzebują uwagi i bliskości rodziców, a wspólna zabawa jest świetnym momentem, aby wzajemnie się poznawać, zacieśniać więzi rodzinne i pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji. Co więcej, bawiąc się wspólnie z dzieckiem, rodzic ma szansę wzmocnić swój autorytet.

na podstawie informacji prasowej Agito.pl

Redakcja poleca

REKLAMA