Przygotowania dziecka do jesieni - 10 rad

jak przygotować dziecko na jesień fot. Fotolia
Twój malec nie musi chorować. Jeśli jednak się przeziębi, chroń go przed powikłaniami. Co robić, by w porę odeprzeć atak jesiennych wirusów?
Agata Bernaciak / 20.09.2013 15:52
jak przygotować dziecko na jesień fot. Fotolia
Twoje dziecko ma gorączkę, katar i kaszel? Mamy dobrą wiadomość: lekkie infekcje działają na korzyść układu odpornościowego. Najważniejsze jest to, by zwykłe przeziębienie nie skończyło się powikłaniami.

Najgorszą rzeczą, jaką można robić jesienią, jest siedzenie z dzieckiem w domu. Dzięki spacerom malec uodparnia się i jego organizm lepiej broni się przed inwazją drobnoustrojów. Dlatego wychodźcie codziennie i wyciśnijcie z jesieni, co się da: radość i wszystkie kolory. Na wszelki wypadek zadbaj jednak o to, by mieć w domu wszystko, co może się przydać, jeśli dziecko zacznie kichać lub kaszleć.

Oto twój niezbędnik!

1. Ubrania odpowiednie do pogody

Dziecko nie może marznąć. Pamiętaj jednak, że przegrzewanie jest równie groźne jak narażanie go na chłód - to gotowy przepis na katar. Zadbaj o to, by twoja pociecha miała ciuszki, które można ubierać na cebulkę (w razie potrzeby łatwo zdjąć lub dołożyć jedną warstwę), nie mokło i nie moczyło nóżek (jeśli już drepcze, koniecznie kup mu kalosze).

2. Krem do twarzy

Delikatną, podatną na podrażnienia skórę dziecka trzeba chronić nie tylko przed mrozem ale i przed „zwykłym” chłodem, wilgocią oraz
podmuchami wiatru
. Na jesień wybierz krem „na każdą pogodę”.

3. Pomadka ochronna na usta

Nie jest konieczna, ale warto ją mieć, bo zapobiega pierzchnięciu warg. Powinna być przeznaczona dla najmłodszych.

4. Witaminy

Najważniejsze są te na talerzu, a nie z apteki. Na szczęście jesienią jest w czym wybierać: można teraz kupić mnóstwo świeżych warzyw i owoców. Postaraj się, by malec dostawał je przy każdym posiłku i by jego jadłospis był urozmaicony.

5. Woda morska w sprayu

Tą delikatną mgiełką możesz nawilżać maluszkowi wysuszoną śluzówkę i udrażniać nosek. Oczyszczanie nosa podczas kataru jest naprawdę bardzo ważne. Dzięki niemu malec może swobodniej oddychać i jest mniej narażony na powikłania: w jego nosku pozostaje mniej wydzieliny, która mogłaby spłynąć do dolnych dróg oddechowych i spowodować poważniejszą infekcję, z zapaleniem płuc włącznie.

6. Aspirator do nosa

Da się nim oczyścić nosek o wiele dokładniej niż tradycyjną gruszką. I przede wszystkim bezpieczniej, bo możesz w stu procentach kontrolować siłę, z jaką odsysasz wydzielinę. Aspirator kupisz w aptece.

7. Maść majerankowa

Przydaje się wówczas, gdy malec ma katar. Smaruj nią skórę pod nozdrzami – pomaga w oddychaniu i łagodzi podrażnienia, o jakie łatwo przy katarze.

8. Krople do nosa

Są pomocne, bo obkurczają naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk w nosie. Nie wolno ich jednak stosować dłużej niż trzy dni, ponieważ mogą też uszkodzić śluzówkę. Z tego samego powodu nie można ich aplikować częściej niż napisano w ulotce. Krople muszą mieć stężenie dostosowane do wieku dziecka (inne są dla niemowląt, a inne dla małych dzieci).

9. Syrop na kaszel

Przy kaszlu mokrym pomaga syrop wykrztuśny, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej wydalanie. Przy suchym (takim, który nie wiąże się z odkrztuszaniem, nie przynosi ulgi, a tylko dodatkowo podrażnia gardło i prowokuje do kolejnego ataku) podaje się leki hamujące kaszel. Warto mieć
w domu i jeden, i drugi.

10. Leki przeciwgorączkowe

Gorączkę powyżej 38°C trzeba obniżać, ponieważ osłabia i może doprowadzić do drgawek. U dzieci robi się to, podając im paracetamol i/lub ibuprofen, który działa również przeciwzapalnie. Dawkę dostosowuje się do wagi, a nie wieku dziecka. Lek powinien zadziałać w ciągu godziny.

napisane na podstawie tekstu Beaty Turskiej, Mamo to ja

Redakcja poleca

REKLAMA