Profilaktyka otyłości u dzieci

Media poprzez reklamy wręcz nakazują dzieciom myśleć o jedzeniu. Dzieci prawie wszędzie widzą smaczne, soczyste jedzenie. Niestety nie zawsze to zachęta do zdrowego odżywiania.
/ 21.03.2013 06:39

Media poprzez reklamy wręcz nakazują dzieciom myśleć o jedzeniu. Dzieci prawie wszędzie widzą smaczne, soczyste jedzenie. Niestety nie zawsze to zachęta do zdrowego odżywiania. Efekty oglądania reklamy ukazującej np. chrupiącego kurczaka to wydzielanie soku żołądkowego, wytworzenie insuliny oraz obniżenie poziomu cukru. W tej sytuacji odzywa się łaknienie. Dziecko po prostu jest głodne. Im więcej reklam jedzenia tym większe ryzyko otyłości u dzieci. Eksperci biją na alarm! Otyłość zbiera coraz większe żniwo wśród najmłodszych dzieci. Jak przeciwdziałać gastronomicznej pornografii? Podajemy kilka zasad, które pozwolą cieszyć się prawidłową masą ciała twojego dziecka.

Naucz dziecko pić wodę. Nie pozwól by dziecko piło słodkie, kolorowe lub gazowane napoje, ponieważ zawierają sztuczne barwniki. Czerwone napoje mają barwnik E 129, który może być przyczyną reakcji alergicznej. Sporadyczne wypicie kolorowego napoju nie powinno wywołać kłopotów zdrowotnych u dziecka. Jednak krótka jest droga od sporadycznej przyjemności do częstego picia kolorowych napojów. Dzieci szybko polubią to co jest ładne, kolorowe i „smaczne”. Dlatego kieruj się zasadą –czysta woda zdrowia dziecku doda. Przyzwyczajaj dziecko do picia wody nie tylko wtedy gdy odczuwa pragnienie. Pragnienie to bardzo mylący wskaźnik odwodnienia, który odzywa się, gdy poziom wody w organizmie jest już za niski. Próbuj zachęcić dziecko do obserwacji moczu. Jeśli zauważy, że nie ma on prawidłowej barwy (jasno słomkowy), dziecko będzie wiedzieć, że potrzebuje wody.

Profilaktyka otyłości u dzieci

Pokaż dziecku różnorodne warzywa i owoce. Zapoznaj dziecko z różnymi smakami. Lekcje o zachęcaniu do jedzenia warzyw i owoców szczególnie prowadź w sezonie. Wtedy znaczna część owoców i warzyw ma wspaniały naturalny smak. Jest to ważne, ponieważ owce i warzywa pozbawione smaku nie zawładną sercem dziecka. Bądź dobrym wzorem dla dziecka. Jedząc warzywa i owoce uśmiechaj się. Francuscy naukowcy wykonali eksperyment, który polegał na przedstawianiu osobom dorosłym i dzieciom, zdjęć jedzących ludzi. Osoby dorosłe chętniej wybierały potrawy, które jadły osoby szczupłe. Które dania wybierały dzieci? Wyłącznie te, które jadły zadowolone i uśmiechnięte osoby. Pamiętaj! Wybory żywieniowe dzieci w wieku 5-8 lat raczej mają związek z emocjami innych osób, a więc i twoich również.

Zachęcaj dziecko by się ruszało. Niech jego ruch nie ogranicza się do wirtualnej odmiany playstation. Owszem ta odmiana wyrabia koordynację ręka-oko, ale nie zastępuje ruchu na świeżym powietrzu. Dzieci mają wiele energii. Jeśli nie rozładują jej mogą mieć problemy emocjonalne. Jednym z nich jest właśnie przejadanie się.

Zdrowe nawyki wpajaj dziecku już od najmłodszych lat. Pamiętaj „czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał”.

Dozuj smakołyki i nie przechowuj niezdrowej żywności. Jednak zawsze miej jakąś zdrowa przekąskę. Jako nagrody nie stosuj śmieciowego jedzenia. Próbuj wpoić dziecku niską tolerancję na cukier. Ucz, że dobry deser to niekoniecznie ten super słodki.

Zachęcaj dziecko do jedzenia o regularnych porach trzech zasadniczych posiłków. Stosuj rozsądne porcje, gdyż głodne oczy są dużo większe niż głodny żołądek. Dopilnuj by dziecko jadło śniadanie, które ma znaczny wpływ na koncentrację twojego dziecka. Jak zarazy unikaj słodkich płatków śniadaniowych. Regularne spożywanie posiłków zmniejsza ryzyko podjadania. Jest to istotne bo podjadanie u dzieci najczęściej dotyczy jedzenia śmieciowych przekąsek.

Nie pozwalaj dziecku jeść przed telewizorem. Jedząc i oglądając telewizję dziecko nie odbiera sygnałów, które wysyła organizm na temat nadmiaru pobieranego pokarmu. Jeśli nie chcesz by dziecko jadło przed telewizorem, sama też tak nie jedz. Dzieci wiernie naśladują rodziców.

Dla dobra dziecka stosuj pewną dyscyplinę żywieniową. Nie bój się, że dziecko cię nie polubi gdy zabronisz np. jeść śmieciowe jedzenie.

 

Redakcja poleca

REKLAMA