Problemy ze snem dziecka - 8 przyczyn

śpiące dziecko fot. Fotolia
Maluch znowu dał ci w nocy popalić? Usiądź spokojnie i dowiedz się, co bywa przyczyną kiepskiego snu dziecka.
/ 04.01.2013 14:54
śpiące dziecko fot. Fotolia

1. Niezaspokojony apetyt

Noworodek nie potrafi najeść się na zapas, dlatego pije mleko także w nocy. Karm go wtedy przy przyciemnionym świetle, nie baw się z nim i staraj się nic nie mówić. Jeśli natomiast starszy niemowlak w nocy domaga się mleka, dawaj mu bardziej syte kolacje. Może też być tak, że dziecko wcale nie budzi się z głodu, tylko z przyzwyczajenia. Miło jest przecież w nocy przytulić się do piersi mamy i possać ciepłe mleczko. Ale i na takie pobudki jest sposób. Przede wszystkim nie przychodź do niego od razu. Jeśli to nie skutkuje, daj mu butelkę z wodą. Smyk szybko zrozumie, że nocne wstawanie się nie opłaca.

2. Nieodpowiednie godziny snu

Jeśli smyk wieczorem długo nie może usnąć, być może zbyt często śpi w dzień. Warto zmniejszyć liczbę drzemek lub przesunąć godzinę ostatniej na wcześniejszą. Jesteś mamą rannego ptaszka – kładź go wieczorem godzinę później. Upewnij się też, że nic nie przeszkadza mu dłużej spać, np. słoneczne światło czy hałas za oknem.

3. Życie w ciągłym chaosie

Dla malca ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się stałego planu dnia i kładź maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia.

4. Wieczorne szaleństwa

Skoczna muzyka, łaskotki, wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy malcowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Tę porę lepiej zarezerwuj na opowiadanie pogodnych bajek lub nucenie kołysanek. Dzięki spokojnym zajęciom dziecko znacznie łatwiej się wyciszy.

5. Zdenerwowanie rodziców

Gdy szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam też staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zaśnięcia. Dlatego jeśli usypiasz bobasa już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę jego tacie lub babci.

6. Nie swoje łóżko

Bobas, który czuje tuż pod nosem mleko mamy, może budzić się częściej niż jego rówieśnik śpiący we własnym łóżeczku. Jeśli chcesz, by twój smyk zaczął lepiej sypiać, przenieś go do jego łóżeczka.

7. Za wysoka temperatura

Ponieważ rodzice boją się, że malec w nocy się rozkopie, odkryje i w ten sposób przeziębi, zwykle zbyt mocno w sypialni odkręcają kaloryfery. Tymczasem w takim gorącym i dusznym pomieszczeniu kiepsko się śpi i znacznie łatwiej się przebudzić. Zatem przed snem wywietrz dziecięcy pokoik i ustaw grzanie tak, by panowała w nim temperatura ok. 18-20°C. Do snu ubieraj smyka w przewiewną, luźną piżamkę.

8. Źle dobrana pieluszka

Młodsze niemowlę musisz przewijać też w nocy. Starszemu brzdącowi wystarczy założyć pieluchę przed spaniem i zdjąć rano. Aby jednak malca nie obudziła mokra pielucha, wybierz taką, która doskonale chłonie mocz i ma wyprofilowane boki (by nie uwierały małego śpioszka).

Redakcja poleca

REKLAMA