pomysły na jesienną zabawę - 18 propozycji fot. Fotolia

Pomysły na jesienną zabawę - 18 propozycji

Jesień jest nudna? Skądże znowu! Teraz można zrealizować każdy szalony pomysł. Oto kilkanaście propozycji na zabawę z dzieckiem.
Agata Bernaciak / 09.10.2013 07:44
pomysły na jesienną zabawę - 18 propozycji fot. Fotolia

1. Kasztaniaki

Twojemu dziecku znudziły się już ludziki z kasztanów i żołędzi? Zróbcie gąsienicę, smoka albo autko podobne do tego, jakim jeździ Fred Flinston w filmie „Jaskiniowcy”. Wykorzystajcie do tego patyczki, łupinki po orzeszkach bukowych, sosnowe igły itd. Oprócz zapałek lub wykałaczek użyjcie korków od butelki, włóczki, sznurka, rafii, kawałków tkanin, plasteliny, papieru, cekinów, piórek.

2. Dyniołki

Małe ozdobne dynie są piękne same w sobie, ale ozdobione przez dziecko będą piękniejsze. Oczy, uszy, a nawet ręce, nogi, skrzydła i co tylko przyjdzie wam do głowy, możecie zrobić z plasteliny – będzie trzymać, jeśli dobrze ją rozgrzejecie w dłoniach. „Na plastelinę” możecie przykleić np. kawałki włóczki (to będą włosy), piórka (a to skrzydła pękatego aniołka) albo cekiny i koraliki (oczy).

3. Zielnik

Przyklejony do kartki suchy liść można oglądać tylko z jednej strony. Włożony w sztywną plastikową okładkę na dokumenty – z obu. Jeśli macie więcej okładek, zróbcie na ich krawędzi otworki (dziurkaczem) i przewiążcie sznurkiem – powstanie książeczka. Skorzystajcie z miękkich przejrzystych koszulek do segregatora – żeby liść się nie przesuwał, przyklejcie go paseczkiem taśmy klejącej albo klejem.

4. Wachlarz

Z kartonu wytnijcie kółko z rączką (coś na kształt rakietki do tenisa stołowego). Uchwyt owińcie ciasno sznurkiem (wcześniej możecie go wzmocnić, przyklejając paski tektury). Do kółka przyklejcie suche liście. Małej damie wachlarz wydaje się zbyt skromny? Przyklejcie do liści cekiny i piórka!

5. Malowanie na liściach

Można to robić choćby plakatówkami. Możecie też zmienić im kolory na takie, których na próżno szukać w jesiennym parku, np. turkusowy.


6. Rodzina jeży

Okrągłe ciałka ze szpiczastymi pyszczkami ulepcie z plasteliny. Oczy i noski zróbcie z koralików, a igły z sosnowych igieł nazbieranych w parku (wystarczy wetknąć je w plastelinę).

7. Pudełko

Tekturowe pudełko (np. po butach) oklejcie przyniesionymi z parku cienkimi patyczkami (wcześniej musicie je wysuszyć). W szpary między patyczkami możecie powtykać rafię.

8. Straszny wąż

Poszukajcie patyków o interesującym kształcie. Może wystarczy dorobić oczy i namalować zygzak, żeby przeobraziły się w węża lub inne straszydło? Oczy możecie zrobić z koralików (przyklejcie je na mocny klej albo plastelinę) albo papieru. Możecie też kupić samoprzylepne oczka, które wyglądają jak prawdziwe.

9. Torebka z okienkiem

W papierowej torebce po prezencie wytnij okienko, np. nożykiem do papieru. Jeśli okienko ma być tylko na jednej ściance, włóż do torebki deskę do krojenia. Z przezroczystego giętkiego, ale dość sztywnego plastiku wytnijcie dwa prostokąty (nieco większe niż okienko), włóżcie między nie liść i przyklejcie je (np. taśmą klejącą) do torebki. Ozdóbcie krawędzie ramką z kolorowego papieru, „szlaczkiem” z jarzębiny lub cienką gałązką. Możecie też zrobić rączkę z nawleczonych na drucik albo sznurek kasztanów. Przewiercanie ich na wylot to zadanie dla dorosłych.

10. Makieta

Ze skarbów jesieni możecie zrobić niemal wszystko, np. trójwymiarową wioskę indiańską. Tipi robi się prosto: trzeba związać kilka patyczków, tak by tworzyły stożek, a potem obłożyć je liśćmi. Zróbcie do tego ognisko (kilka ułożonych w krąg kamyków plus „ogień” z czerwonych listków), a Indian i konie z kasztanów i żołędzi.

11. Ramka

Oklejcie ramkę plasteliną. Powtykajcie w nią ozdoby: łupinki po orzechach pistacjowych, pestki dyni, ziarenka pieprzu, ryż itd. Możecie ułożyć jakiś wzór, np. paski albo zygzaki.

12. Czary-mary

Nakryjcie świeży liść cienkim papierem (np. śniadaniowym)i delikatnie zamalujcie kartkę kredką świecową. Powinniście zobaczyć jego zarys. Możecie też położyć liść na kartce i rozpylić wokół niego farbę (w sklepach papierniczych są farbki w „dmuchawkach”).

13. Liściaki

Z suchych liści i płatków można wyczarować różne obrazki – królewny, zwierzątka, krajobrazy. Nawet pojedynczy przyklejony do kartki listek może stać się jakąś postacią – dorysujecie mu oczy i nóżki.

14. Kałuża

Macie ochotę na coś ekstra? Pomalujcie kalosze plakatówką, a potem zobaczcie, jak w kałuży spływa z nich farba i co się dzieje z wodą!

15. Strój maskujący

Powtykajcie w oczka wełnianej czapki, szalika i rękawiczek ogonki liści. Możecie też zatknąć je w dziurki do zapinania guzików. Prawda, że spacer z liściem na głowie to coś innego?

16. Drzewo

Na arkuszu szarego papieru namalujcie albo narysujcie pień i konary drzewa (pamiętajcie o dziupli – w końcu wiewiórka też musi gdzieś mieszkać!). Liśćmi będą „pieczątki” zrobione waszymi umoczonymi w farbie dłońmi (małymi i dużymi).

17. Korale

Można je zrobić z jarzębiny, ale też z czapeczek żołędzi (nawlekajcie je na różne sposoby, np. tak, by zachodziły na siebie, lub tak, by tworzyły kulę), szyszeczki i łupiny po orzechach.

18. Pióropusz

Z paska tektury zróbcie opaskę na głowę (można ją skleić taśmą klejącą lub zszyć zszywaczem) i przyklejcie albo przypnijcie do niej zszywkami świeżo zebrane szpiczaste listki. Namalujcie na twarzach paski (szminką), i koniecznie wydawajcie dzikie okrzyki.

napisane na podstawie tekstu Beaty Turskiej zamieszczonego w miesięczniku "Mamo to ja"