POLECAMY

Pomóż dziecku zabłysnąć

Pragniesz, by pociecha bez większego trudu przyswajała nie tylko szkolną wiedzę? Stymuluj inteligencję malucha!
Pomóż dziecku zabłysnąć
Wiele intelektualnych zdolności dziecko ma zakodowane w genach. Jednak twoje wsparcie dla umysłowego rozwoju malca jest wprost bezcenne!

Inspirujące zajęcia już od kołyski
Przede wszystkim dużo mów do dziecka,
bo dzięki temu będzie miało później bogaty zasób słów. Możesz np. pokazywać mu, co widzicie („Zobacz, tam rośnie drzewo”), opisywać to, co robisz („Teraz obieram ziemniaki”) czy nazywać przedmioty, jakich akurat używasz. Ale to nie wszystko.
Często głaszcz maleństwo, całuj, przytulaj. Dotyk sprawia, że jego mózg lepiej się rozwija.
Rób różne śmieszne miny. Marszcz nos, mrugaj, zwijaj język w trąbkę. Malec zacznie cię obserwować, dzięki temu nauczy się koncentrować uwagę.
Pokazuj, że wokół niego są różne kształty, kolory, faktury i dźwięki. Wykorzystuj w tym celu to, co akurat masz pod ręką: metalową łyżeczkę, kubeczek z plastiku, pluszowe maskotki. Mały człowiek poznaje świat za pomocą zmysłów.
Czytajcie książeczki. Dziecko może nie rozumieć tekstu, ale słuchając słów, pobudza wyobraźnię. A oglądając bajkowe ilustracje, uczy się wiązać słowa z obrazkami – czyli ćwiczy zdolność kojarzenia.
Dbaj o to, by często słuchało muzyki klasycznej. Dowiedziono, że utwory takich kompozytorów, jak Fryderyk Chopin, Wolfgang Amadeusz Mozart, Antonio Vivaldi, świetnie wpływają na procesy myślowe.

Pomocne ćwiczenia dla przedszkolaka
Opracowali je psycholodzy, by maluchy mogły trenować swoje szare komórki. Twój szkrab lepiej wtedy rozwinie wrodzone zdolności.
Poproś dziecko, by wymieniło nazwy pięciu przedmiotów, które widzi. Potem niech spróbuje wyliczyć je z zamkniętymi oczami.
Niech malec przez pół minuty przygląda się sześciu klockom w różnych kolorach lub kształtach. Następnie zasłoń mu oczy i schowaj 2–3 klocki. Poproś dziecko, by otworzyło oczy i powiedziało, jakich klocków brakuje.
Bawcie się w rysowanie dwiema rękami równocześnie – tak by rysunek spod lewej ręki był lustrzanym odbiciem tego spod ręki prawej.
Wymachujcie jednocześnie lewą nogą i prawą ręką (i odwrotnie). Podnoście kolana, dotykając ich przeciwległą ręką.

Chwile odprężenia dla lepszego myślenia
Choć kontakt z rodzicami jest niesłychanie ważny, nie zawsze musi mieć ono ochotę na pogaduszki, pieszczoty czy zabawę. Nadmiar wrażeń może po prostu męczyć.
Dawaj maluchowi czas na leniuchowanie. Pozwól, by np. spokojnie posiedział i porozglądał się wokół siebie. To rozwija koncentrację
i spostrzegawczość.
Pilnuj, by dziecko dobrze się wysypiało. To ważne, bo umysł najlepiej regeneruje się podczas snu.

O innych sposobach na pobudzenie intelekt u dziecka porozmawiaj na mamacafe.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)