Piasek księżycowy fot. Adobe Stock

Piasek księżycowy - przepis na masę sensoryczną z 2 składników

Nawet roczne dziecko może bawić się piaskiem księżycowym, bo składa się on z mąki oraz oleju lub oliwki. Dla koloru można dodać sproszkowaną kredę czy barwnik spożywczy. Moon sand jest gładki w dotyku (zwłaszcza, jeśli użyjesz dobrze zmielonej mąki) i można tworzyć z niego babki i rzeźby.
Edyta Liebert / 30.12.2020 09:19
Piasek księżycowy fot. Adobe Stock

Piasek księżycowy to atrakcyjna forma zabawy w postaci dwuskładnikowej masy sensorycznej, która rozwija dzieci manualnie i kreatywnie. Potrzebujesz 200 g szklanki zwykłej mąki, 20 ml oleju lub oliwki oraz pojemnika, w którym wymieszasz składniki.

Jak zrobić piasek księżycowy

To jedna z najbanalniejszych mas plastycznych, które możesz wykonać w domu. W odróżnieniu od masy porcelanowej czy piankoliny, nie potrzebujesz kleju wikol. Dlaczego warto wykonać moon sand w zaciszu domowym? Każda masa sensoryczna oddziałuje na zmysły, wspiera rozwój dziecka i jest świetnym sposobem na zabawę, kiedy dzieci mają np. ferie. 

Masa piaskowafot. Adobe Stock

Składniki:

  • 200 g mąki,
  • 20 ml oleju lub oliwki
  • ew. kreda (sproszkowana) lub barwnik spożywczy.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj miejsce do robienia piasku księżycowego - wydziel miejsce na tworzenie babek, zamku czy lepienie figurek i rozrzucanie masy - może to być sporych rozmiarów miska lub płytkie pudełko. 
  2. Mąkę i olej wymieszaj, dopasowując proporcje do swoich odczuć - nie bez powodu moon sand nazywany jest piaskiem sensorycznym - to właśnie poprzez dotykanie i ugniatanie go odczujesz, czy masa jest wystarczająco gładka i nadająca się do lepienia. 
  3. Przygotuj foremki, miseczki, łopatki oraz kolorowy barwnik czy kredowy pył i zabarwiaj masę, by powstał wiele kolorów moon sand. Możesz dodać także brokat, choć piasek księżycowy sam w sobie delikatnie się mieni.

Moon sand przepisfot. Adobe Stock

Zobacz także: Prosty przepis na ciastolinę typu Play-DohSlime, czyli glutek - dzieci to uwielbiają