Szczególnie latem, w słoneczne dni, a także podczas wakacji nad morzem, w górach czy w ciepłych krajach okulary przeciwsłoneczne są wręcz niezbędne dla dziecka.
Oczy dziecka kształtują się aż do osiągnięcia przez nie wieku 12-15 lat, w ciągłym rozwoju jest przede wszystkim soczewka oka, ten swoisty naturalny „zoom”, który zwężając się i rozszerzając pozwala oczom na kontrastowanie oglądanych obrazów. Nie będąc jeszcze w pełni ukształtowaną, soczewka nie jest w stanie przefiltrować promieni UV.
Należy też pamiętać, że małe dziecko do około pierwszego roku życia latem nigdy nie powinno być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a spacery w słoneczne dni powinny odbywać się tylko w godzinach porannych i popołudniowych (po godzinie szesnastej, siedemnastej).
Okulary dla małych dzieci, które nie skończyły jeszcze roku należy używać z umiarem, tylko w przypadkach gdy są naprawdę konieczne, gdyż limitują pole widzenia u tak małych dzieci i w pewien sposób zaburzają naturalną ciekawość oglądania i poznawania świata.
Tak więc jak już wspomniałam – dzieci do roku czasu najlepiej nie narażać na bezpośrednie, mocne działanie słońca, wychodzić na dwór w godzinach mniej nasłonecznionych, a także chronić oczy poprzez noszenie kapelusika czy czapki z daszkiem, a także obniżać daszek w wózku dziecka itp.
Starsze, potrafiące chodzić dzieci mogą już z powodzeniem nosić okulary przeciwsłoneczne. Należy wybrać je bardzo starannie, pamiętając o tym, że nie są kolorowym gadżetem, a poważnym elementem zdrowotnym letniego wizerunku dziecka, mającym za zadanie chronić oczy naszego dziecka. Nigdy nie kupujmy więc okularów z niesprawdzonych źródeł na przykład z ulicznych straganów, bo takie przypadkowo zakupione okulary mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Najlepiej okulary przeciwsłoneczne zakupić w salonie optycznym lub w aptece. Są oczywiście o wiele droższe od tych ze straganu, ale w tym wypadku nie warto być oszczędnym bo inwestujemy w zdrowie naszych dzieci.
Wybór okularów przeciwsłonecznych dla dziecka:
- okulary przeciwsłoneczne najlepiej kup w specjalistycznych salonach optycznych lub w aptece;
- wybierz okulary sprawdzonych marek, na przykład Chicco;
- okulary powinny pochłaniać 100% promieniowania ultrafioletowego;
- polecane kolory szkieł to: ciemnobrązowy, szary i ciemnozielony (choć dzieciom pewnie bardziej spodobają się szkiełka w żywszych kolorach typu różowy czy pomarańczowy, jednak kolory te są zbyt słabe, aby mogły dostatecznie ochronić oczy);
- szkła powinny być mocne i nietłukące, najlepiej plastikowe, a także odporne na zarysowania;
- oprawki okularów powinny być dobrze dopasowane, wygodne, solidne, a zarazem lekkie.
Anna Łyczko Borghi