POLECAMY

Nowy przyjaciel mamy

Poznanie partnera mamy to dla dziecka spory stres. Podpowiadamy, jak mu wtedy pomóc, by niczego na starcie nie popsuć.
Nowy przyjaciel mamy

Tego rodzaju prezentacja bywa trudne dla obu stron. Partner potrzebuje przecież czasu, by się z malcem zaprzyjaźnić. A dziecko może być o ciebie zazdrosne i odnieść się do ukochanego wrogo. Jak postępować?

Serdecznie z dzieckiem porozmawiaj

Powinno zostać uprzedzone o planowanym spotkaniu. Powiedz np.: „Mam przyjaciela. Chcę, żebyście się poznali”, a później...

1. Nie czuj się zaskoczona, jeśli w pierwszym odruchu pociecha odniesie się do takiego planu z niechęcią. Do waszego życia nagle wkracza przecież trzecia osoba. Syn czy córka może się więc obawiać zepchnięcia na drugi plan.
2. Uspokój dziecko, że wcale nie musi od razu pokochać mężczyzny, który tobie stał się bliski. Dodaj jednak, że kiedy się bliżej poznają, mogą zostać nawet przyjaciółmi.
3. Bądź z malcem szczera. Na pytania: „Czy on się do nas wprowadzi?”, „Czy się pobierzecie?”, możesz odpowiedzieć np.: „Jeszcze nie wiem, rozważamy to”. Koniecznie też dziecku wytłumacz, że ta nowa sytuacja w niczym nie zmieni twoich uczuć do niego.

Mądrze zaaranżuj pierwsze spotkanie

Najlepiej, by doszło do niego w jakimś neutralnym miejscu, choćby na placu zbaw. Ważne, żeby wszyscy czuli się jak najbardziej swobodnie.

1. Podpowiedz partnerowi, by nie narzucał się dziecku z przesadną czułością. To może je krępować i irytować.
2. Niech malec sam zdecyduje, jak będzie się do partnera zwracać. Może mówić np. „wujku” czy po imieniu.

Jasno pokazuj, gdzie leżą granice

Aby zademonstrować swoją wrogość wobec „rywala”, malec jest opryskliwy, nieposłuszny, krzykliwy?

1. Nie pozwalaj, by traktował partnera niegrzecznie. Jeśli np. użyje brzydkiego wyrazu, przypomnij (na osobności), że uprzejmość obowiązuje także wobec nielubianych osób.
2. Umów się z partnerem, że on nie będzie robił dziecku uwag i pozostawi to tobie. W przeciwnym razie buntownicze zachowania syna czy córki mogłyby się tylko nasilić.

O tym warto pamiętać!

  • Jeśli z ojcem dziecka rozstałaś się niedawno, nie spiesz się z przedstawianiem maluchowi nowego partnera. Odczekaj przynajmniej pół roku (tyle czasu trwa na ogół przystosowywanie się do nowych, trudnych sytuacji).
  • Jeżeli dziecko przez dłuższy czas bardzo źle znosi obecność nowego mężczyzny u twojego boku (np. stało się osowiałe, źle sypia, opuściło się w nauce), poszukaj koniecznie pomocy u psychologa.
  • Nie decyduj się na wspólne zamieszkanie z nowym partnerem, dopóki on i dziecko nie polubią się lub przynajmniej wzajemnie się nie zaakceptują.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)