Nocne moczenie – jakie symptomy powinny zaniepokoić rodzica?

moczenie nocne u dzieci fot. Fotolia
Nocne moczenie występuje nawet u co piątego dziecka. Ta przypadłość u większości z nich ustępuje samoistnie po ukończenia 5. roku życia. Jeśli jednak tak się nie stanie, trzeba udać się do lekarza specjalisty w celu sprawdzenia, czy u dziecka nie występują schorzenia układu moczowego.
/ 22.08.2012 12:07
moczenie nocne u dzieci fot. Fotolia

Stres, zbyt duża ilość napojów wypijanych przed snem, niewłaściwa budowa lub nieprawidłowa czynność układu moczowego, zakażenia dróg moczowych, kamica moczowa, a także cukrzyca to jedne z najczęstszych przyczyn nocnego moczenia u dzieci. Dwie pierwsze przyczyny łatwo można wyeliminować, gorzej jest w przypadku pozostałych – wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą (np. nefrologiem dziecięcym).

Na co zwracać uwagę w przypadku nocnego moczenia?

Dostrzeżenie schorzenia nerek u malucha nie jest łatwe; często bowiem choroby tego narządu przebiegają bezobjawowo. Z tego powodu nie wolno lekceważyć nawet najmniejszych niepokojących nas oznak.

Schorzenia nerek u dzieci nie należą do rzadkości. Częstym ich objawem jest moczenie nocne, w wielu przypadkach lekceważone jako pewna naturalna dolegliwość, z której z wiekiem się wyrastamówi dr Marcin Zaniew, nefrolog dziecięcy z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia. – Jeśli jednak ten problem dotyczy dzieci powyżej 5. roku życia lub u młodszych dzieci powraca po dłuższej przerwie, powinno to być dla nas sygnałem alarmowym – dodaje.

Innymi niepokojącymi objawami wskazującymi na choroby układu moczowego są:

  • bóle brzucha,
  • bóle w okolicy lędźwiowej,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • częste lub rzadkie oddawanie moczu,
  • zmiany barwy i woni moczu,
  • obrzęki rąk i/lub stóp, kostek, powiek,
  • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
  • duża ilość oddawanego moczu.

Warto wiedzieć: Jakie badania najlepiej oceniają pracę nerek?

Nocne moczenie – czy to poważna choroba?

Te niepokojące dolegliwości powinny być dla rodziców sygnałem, by niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Najpierw powinniśmy udać się do pediatry, który – jeśli stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości – skieruje nas do specjalisty z dziedziny nefrologii dziecięcej. – Pod jego okiem maluch poddany zostanie dodatkowym badaniom, między innymi badaniom krwi i moczu. USG jamy brzusznej i inne badania mogą być niezbędne po to, by wykryć ewentualną przyczynę dolegliwości – mówi dr Marcin Zaniew, nefrolog dziecięcy z Med Polonii.

Jeśli wykonane badania są prawidłowe, to prawdopodobnie mamy do czynienia z niedojrzałością układu nerwowego kontrolującego pęcherz, która może prowadzić do nocnego moczenia. Wówczas w terapii stosuje się leczenie farmakologiczne lub alarm wybudzeniowy, który budzi dziecko, gdy na specjalnej wkładce pojawiają się krople moczu. Ta postać moczenia nocnego mija zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych lat życia.

Jeżeli w badaniach dodatkowych stwierdzamy jakieś nieprawidłowości lub dziecko przez przynajmniej pół roku kontrolowało czynność pęcherza we śnie, a problem powrócił, to wówczas moczenie może mieć określone podłoże i być sygnałem poważnej choroby, np. wady układu moczowego, zaparć, alergii lub cukrzycy. Wtedy konieczne jest podjęcie właściwego leczenia.

Ze statystyk wynika, że problem nocnego moczenia dotyka wielu dzieci, a nawet nastolatków. Jest to uciążliwa i wstydliwa dla nich dolegliwość, której zignorowanie może przyczynić się do rozwinięcia poważnych chorób dróg moczowych, a z psychologicznego punktu widzenia może prowadzić do niskiej samooceny i nerwic w wieku dojrzałym.

Polecamy: Moczenie nocne - jak pomóc dziecku?

Źródło: materiały prasowe LTM Communications/ mk

Redakcja poleca

REKLAMA