Nauka angielskiego fot. Fotolia

Nauka angielskiego – jak zachęcić dziecko

Twój smyk wykręca się od nauki języka? Poznaj sprawdzone triki, które go do tego zmotywują.
/ 07.12.2015 15:40
Nauka angielskiego fot. Fotolia

Zastanawiasz się, co robić, by twoje dziecko chętnie poznawało nowe angielskie słowa i zwroty, i bez oporów się nimi posługiwało? Oto sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do nauki języka obcego.

  • Jak najczęściej chwal dziecko za to, czego się do tej pory nauczyło. Rób to, nawet jeśli to dopiero początek kursu, a efekty wydają ci się niewielkie.
  • Powstrzymaj się przed samodzielnym ocenianiem postępów dziecka w nauce. Badania pokazują, że rodzice są w tych sprawach mało obiektywni. Lepiej wybierz kurs, na którym postępy dziecka są stale oceniane dzięki testom diagnostycznym. Dzięki nim rodzice otrzymują obiektywną informację o poziomie językowym dziecka.
  • Nie przesadzaj z oczekiwaniami wobec dziecka. Pamiętaj, że nie sposób ominąć etapów niezbędnych w przyswajaniu i nauce jezyka takich jak popełnianie błędów, wstyd przed mówieniem, zniechęcenie, bunt czy niezdecydowanie.
  • Szukaj w najbliższym otoczeniu dziecka angielkich słów i zwrotów: napisów na metkach ubrań, sprzęcie RTV. Zachęcaj do nazywania po angielsku przedmiotów codziennego użytku. Ucząc się zapamietujemy 10% tego, co czytamy, 20% tego, co słyszymy i 30% tego, co widzimy (wg "Rewolucja w uczeniu", Vernon A. Magnesen).
  • Nie zadawaj dziecku pytań w stylu: "Czego się dziś nauczyłeś?". Nauka w najmłodszych grupach często polega przede wszystkim na zabawie, nauce piosenek i grach w języku angielskim.
  • Nie porównuj wyników nauczania swojego dziecka z osiągnięciami innych uczniów. Każde dziecko przyswaja wiedzę w innym tempie.
  • Znajdź dobre książki do nauki angielskiego, z których dziecko będzie mogło korzystać w domu. Najlepiej, by rozwijały nie tylko umiejętności językowe, ale też pozwalały poznać angielską kulturę i język potoczny. Godne polecenia są m.in. Gramatyka obrazkowa oraz Funbook, obie wydawnictwa Pons.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: