POLECAMY

Małoletni użytkownicy internetu – jest ich coraz więcej

Z roku na rok małoletnich użytkowników internetu jest coraz więcej - czytamy na www.rp.pl w artykule Przedszkolak w sieci . Czy to dobrze? Na jakie strony najczęściej zaglądają dzieci? Jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach, jakie niesie za sobą internet? Jak nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z internetu?
Małoletni użytkownicy internetu – jest ich coraz więcej

Coraz więcej małoletnich użytkowników internetu

Według najnowszych badań liczba dzieci korzystających z internetu w 2011 roku wyniosła prawie 1,3 mln. To aż o 20% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Najnowsze badania wykazują, że około 30% dzieci od 4. do 6. roku życia loguje się w sieci przynajmniej raz w tygodniu na 45 minut, a ponad połowa dzieci pomiędzy 7. a 14. rokiem codziennie korzysta z Internetu.

Dr Jakub Nowak z UMCS w Lublinie, który zajmuje się badaniem nowych technologii zauważa, że dzisiejsze siedmiolatki nie pamiętają w ogóle momentu uczenia się internetu, dla nich dostęp do sieci jest tak naturalny, jak dla nas włączenie światła.

Dorośli sami ułatwiają dzieciom dostęp do sieci przez prezenty, jakimi je obdarowują (smartfony, komputery). Jednak nie sam fakt korzystania nastolatków z sieci jest niepokojący. Zagrożeniem jest to, że coraz młodsi użytkownicy internetu surfują po nim bez nadzoru osób dorosłych. A według przeprowadzonych przez PBI/Gemius badań, erotyczne strony  internetowe cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci.

Edukacja dzieci i rodziców

Znana psycholog Dorota Zawadzka zaznacza, że dzieciom należy przede wszystkim tłumaczyć do czego służy sieć i jak z niej korzystać. Należy również kontrolować, jakie strony odwiedzają.

Choć prawie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą internet, to duża ich część nigdy nie rozmawiała o tym ze swoimi dziećmi, nie tłumaczyła jak bezpiecznie korzystać z sieci, a tylko 1/3 rodziców deklaruje się, że korzysta z programów blokujących wyświetlanie treści dla dorosłych.

Edukacja dzieci i rodziców w kwestii niebezpieczeństw, zagrożeń i efektywnego korzystania z internetu jest konieczna, dlatego też w sieci powstaje wiele serwisów skierowanych do najmłodszych i ich rodziców.

Jakie strony internetowe odwiedzają dzieci?

Największym zagrożeniem dla dzieci korzystających z internetu jest możliwość zetknięcia się przez nie z treściami, na które nie są przygotowane. Chodzi głównie o strony erotyczne, które cieszą się coraz większą  popularnością wśród małoletnich internautów.

Zobacz także: Czy dziecko potrzebuje komputera?

Źródło: www.rp.pl/pb

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)