Łóżko dla niemowlęcia - jak bezpiecznie urządzić

Jak urządzić niemowlakowi bezpieczne łóżeczko? fot. Fotolia
Sprawdź, jak zorganizować dziecku wygodne i bezpieczne miejsce do spania.
/ 04.03.2015 05:11
Jak urządzić niemowlakowi bezpieczne łóżeczko? fot. Fotolia
Gdy smyk nie śpi, nie spuszczasz go z oka. Wiesz, że jest bezpieczny. Ale kiedy maluch zasypia i odkładasz go do łóżeczka, ogarniają cię wątpliwości, czy kołderka nie nasunęła się na buzię maleństwa, czy dziecko nie wypadnie z łóżka, nie uderzy się o szczebelki, nie zaklinuje sobie między nimi rączki lub nóżki. Jak pozbyć się ciągłego niepokoju?

Jak urządzić niemowlakowi bezpieczne łóżeczko?

Czy potrzebna jest poduszka?

Łóżeczko bez poduszki wydaje się mało przytulne... Mimo to, dla dobra dziecka, trzeba z niej zrezygnować. Niemowlęta powinny spać na płaskiej powierzchni. Wtykanie im poduszki pod głowę niekorzystnie wpływa na kręgosłup i stwarza ryzyko uduszenia. Jeśli malec ulewa, można układać go do spania na brzuchu. Wówczas ulana treść pokarmowa wypłynie z buzi i nie dojdzie do zakrztuszenia. A jeżeli ma katar, pod nogi łóżeczka u wezgłowia można wsunąć płaskie pudełko lub książkę. Gdy główka będzie znajdować się wyżej niż nogi, wydzielina z nosa łatwiej wydostanie się na zewnątrz i nie będzie utrudniać oddychania.

A osłona na szczebelki?

Noworodek śpi w takiej pozycji, w jakiej zostanie ułożony. Lubi być ciasno owinięty kocykiem, więc nie ma obawy, że uderzy się o twarde szczebelki łóżka. Ale kilkumiesięczny szkrab we śnie energicznie się porusza. Może uderzyć o łóżko główką, kopnąć w nie albo zaklinować między szczebelkami rękę lub nogę. Aby tego uniknąć, przymocuj wewnątrz łóżka specjalne, miękkie ochraniacze. Sztywne starszy brzdąc może potraktować jak schodki, wspiąć się po nich na ramę łóżka i wypaść na zewnątrz. Ochraniacze szybko się brudzą. Wybierz takie, które można prać w pralce.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".

Redakcja poleca

REKLAMA