Logopeda do 3. roku życia – nie zwlekaj z wizytą!

Logopeda do 3. roku życia – nie zwlekaj z wizytą!
Bardzo często przyczyną kłopotów dzieci w szkole i z nauką są wady wymowy. Niepokój rodziców jest kwitowany powszechnym stwierdzeniem: "Dziecko ma czas, jest małe, wyrośnie z tego". Nie dajmy się wprowadzić w błąd! Mowa dziecka rozwija się najintensywniej w trzech pierwszych latach jego życia. Nie zwlekaj z wizytą u logopedy, jeśli uznasz, że coś jest nie tak.
/ 20.05.2011 11:17
Logopeda do 3. roku życia – nie zwlekaj z wizytą!

Bardzo często przyczyną kłopotów szkolnych i kłopotów z nauką u dzieci są wady wymowy. Wadliwa wymowa może ujawniać się zarówno w czytaniu jak i w pisaniu, co może zniechęcać dziecko do nauki i doprowadzić do obniżenia własnej samooceny.

Można powiedzieć, że dziecko rozpoczynające naukę szkolną „pisze tak, jak mówi”. Jeśli więc niewłaściwie wymawia jakąś głoskę, również niewłaściwie ją zapisuje. Np. skoła zamiast szkoła, lyba zamiast ryba, lowel zamiast rower itp.

Wady wymowy = problemy z rówieśnikami

Zaburzenia mowy mogą być różnego pochodzenia oraz różnego rodzaju, od drobnych nieprawidłowości w artykułowaniu poszczególnych głosek po ciężkie wady, które utrudniają kontakt z otoczeniem. Uczniowie z wadami wymowy narażeni są często na kpiny ze strony kolegów, co jest dla dziecka bardzo przykrym doznaniem, w związku z czym z czasem może ono stać się zastraszone i nieśmiałe, bądź też agresywne i złośliwe. Dziecko z wadą wymowy często ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami.

Pierwsze trzy lata są najważniejsze

Trudności dziecka w mówieniu są bardzo często bagatelizowane. Często niepokój rodziców jest kwitowany powszechnym stwierdzeniem: "Dziecko ma czas, jest jeszcze małe, wyrośnie z tego". Nie dajmy się wprowadzić w błąd! Mowa dziecka rozwija się najintensywniej w trzech pierwszych latach jego życia. Nie możemy tych lat zmarnować! Troska o to, aby nie dopuścić do zaburzeń mowy u dziecka spoczywa na barkach wszystkich rodziców.

PAMIĘTAJ! Jeśli masz problem, niepokoi Cię rozwój mowy Twojego dziecka, zauważasz jakiekolwiek nieprawidłowości, przy najmniejszych wątpliwościach zgłoś się do specjalisty. Możesz zapobiec powstawaniu i utrwalaniu się wad wymowy u Twojego dziecka zgłaszając się do logopedy w odpowiednim czasie, zanim dziecko ukończy 3 rok życia.

Polecamy: Jak zapobiegać wadom wymowy u dziecka?

Kiedy zgłosić się do logopedy?

Do logopedy nie jest potrzebne żadne skierowanie.

Zgłoś się do logopedy, jeśli Twoje dziecko:

  • nie gaworzy w wieku 6m-cy,
  • nie wypowiada pojedynczych słów około 1 roku życia,
  • nie mówi prostych zdań między 2 a 3 rokiem życia,
  • nie potrafi opowiedzieć historyjki obrazkowej w wieku 4 lat.

Jeśli uważacie, że dziecko mało mówi, posiada mały zasób słów, myli końcówki wyrazów, nie rozumie poleceń do niego skierowanych, nie reaguje na głos, nie widząc twarzy w rozmowie wodzi wzrokiem za ustami rozmówcy – zgłoście się do logopedy, który sprawdzi, czy rozwój mowy dziecka jest prawidłowy, a w razie potrzeby zaleci wizytę u odpowiedniego specjalisty typu:

  • Laryngolog – który zbada słuch dziecka.
  • Ortodonta – który sprawdzi zgryz dziecka.
  • Psycholog – który zbada rozwój intelektualny dziecka.

Wczesne wykrycie u dziecka ubytków słuchu czy wad zgryzu pozwala na objęcie dziecka wczesną interwencją logopedyczną, a co w ślad za tym idzie - umożliwienie dziecku lepszego rozwoju mowy i zapobieganie różnego rodzaju nieprawidłowością w mowie.

Zobacz też: Jak pomóc dziecku w nauce mówienia?

Wczesne wykrycie u dziecka nieprawidłowości w rozwoju słuchu i wczesne aparatowanie go daje szansę i możliwości na rozwój mowy u dziecka. Zbyt późno wykryty niedosłuch nie pozwala rozwinąć się mowie. Dlatego współpraca logopedy z laryngologiem, foniatrą i audiologiem jest konieczna. Nieprawidłowa wymowa dziecka wpływa na jego zgryz, ale i odwrotnie: wady zgryzu również wpływają na prawidłową, bądź nieprawidłową mowę dziecka. Dlatego współpraca logopedy z ortodontą jest niezbędna.

Pamiętaj, że wada wymowy jest uciążliwa przede wszystkim dla Twojego dziecka i nie jest jego winą, więc pomóż mu i zadbaj o to, aby miało szansę prawidłowo mówić i pięknie się wypowiadać.

Redakcja poleca

REKLAMA