Stawiasz przed dziećmi wysokie wymagania, znacznie wyższe niż przed samą sobą.

Jak pomóc dziecku w nauce mówienia?

Często słyszy się sepleniące, pieszczotliwie zdrabniające wyrazy mamusie. Jednak nie tak powinno się uczyć dziecko mówienia. Jak rozmawiać z niemowlakiem, by z czasem nauczył się mówić poprawnie? Kiedy potrzebna będzie konsultacja z logopedą?
/ 14.09.2010 09:29
Stawiasz przed dziećmi wysokie wymagania, znacznie wyższe niż przed samą sobą.

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na moment, w którym jego dziecko zacznie mówić. Fascynujące jest oczekiwanie na pierwsze gaworzenie, wypowiedziane słowa i zdania. Poniżej kilka cennych rad na temat tego, w jaki sposób możesz pomóc dziecku w nauce tej jakże trudnej sztuki mówienia.

Bądź wzorem wymowy

Mowa dorosłych jest dla dziecka wzorem. Dlatego starajmy się mówić do niego wyraźnie i naturalnie bez seplenienia czy spieszczania. Bardzo często dorośli mówią do maluchów zdrabniając. W rezultacie, pierwszym słowami, które poznaje dziecko są te nienaturalne i nieużywane powszechnie zdrobniałe słówka. Te spieszczone formy mimo, że wydają nam się słodkie i niewinne, są trudniejsze do wymówienia, zatem są wyższą poprzeczką do przeskoczenia dla dziecka na drodze nauki mówienia.

Czytajmy książki, aby malec mógł osłuchać się z mową. Nie zrażajmy się, jeśli nasze dziecko chce wziąć do rączek daną książkę już setny raz. Dzieci lubią powtarzalność. W ten sposób uczą się kojarzenia słów z obrazem, opowieści z konkretnymi ilustracjami.

Polecamy: Dawno, dawno temu, czyli jak dobrać idealną bajkę dla dziecka?

Opisuj rzeczywistość

Rozmawiajmy i wyjaśniajmy. Łapmy każdą okazję, aby nauczyć nasze dziecko nowych słów. Gdy zmieniamy pieluchę, opisujmy każdy nasz krok. Gdy dziecko bierze za nos, opisujmy: „To jest nos”. Mówmy spokojnie i wyraźnie, używając prostych słów.

Wyrozumiałość kluczem do rozwoju dziecka

Nie poprawiajmy na siłę. Gdy 2–letnie dziecko skraca wyrazy do ostatniej sylaby, np.: zamiast „pić” mówi „ić”, pozwólmy mu na to. Zamiast zmuszania: „Powiedz pić a nie ić”, możesz powtórzyć za nim wyraźnie wypowiadając dane słowo, np.: „Rozumiem, że chce ci się pić, tak?”. Poprawiane dziecko zrazi się do mówienia i nie będzie chciało uczyć się nowych słów. Starajmy się chwalić i zachęcać.

Kiedy warto skontaktować się z logopedą?

Nie wpadajmy w panikę, gdy nasze dziecko nie wymawia wszystkiego wyraźnie. O wadach wymowy możemy powiedzieć dopiero po skończeniu 7 roku życia. Jeśli w tym okresie, nasza pociecha wciąż popełnia błędy a jego mowa nie jest wyraźna, należy skontaktować się z logopedą. Przed tym okresem, wizyta u specjalisty wskazana jest, gdy:

  • Nie zauważasz reakcji u noworodka na głośne dźwięki;
  • Przed ukończeniem roczku, dziecko nie zaczęło gaworzyć;
  • Półtoraroczne dziecko nie wypowiada nawet kilku słów;
  • 2 i pół letnie dziecko nie mówi prostymi zdaniami;
  • W wieku 3 lat nie wymawia głosek: ś, ź, ć, dź, w, f, m, n, t, d, p, b, k, g, h, l, ł;
  • W wieku 6 lat nie wymawia głosek: sz, ż, cz, dż oraz r.

Czytaj więcej: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Pamiętajmy jednak, że rozwój mowy u każdego dziecka przebiega w innym tempie. Nie przejmujmy się, jeśli malec znajomych potrafi wypowiedzieć więcej wyrazów czy mówi wyraźniej. Starajmy się podejść do naszego dziecka indywidualnie bez porównań. Dbajmy o stały kontakt słowny i dajmy mu szansę do uczenia się mowy we własnym tempie.