Logiczne myślenie – jak je wyćwiczyć u dziecka

Logiczne myślenie fot. Fotolia
Logiczne myślenie ułatwia rozwiązywanie problemów i podejmowanie właściwych decyzji. Warto pomóc dziecku je wyćwiczyć!
/ 29.01.2016 09:58
Logiczne myślenie fot. Fotolia

Logika ułatwia porządkowanie myśli, pozwala uniknąć błędów w rozumowaniu, pomaga w poszukiwaniu i wyodrębnianiu podstawowych elementów w poznawanym materiale, co ułatwia przyswojenie nowych wiadomości. Dzięki logicznemu myśleniu jesteśmy w stanie podejmować decyzje, lepiej radzić sobie z nauką, efektywniej pracować, planować i osiągać cele, nawet te odległe. Nie ma więc wątpliwości, że warto ćwiczyć tę umiejętność u naszych dzieci. Jak wyćwiczyć u dziecka logiczne myślenie? Proponując odpowiednie do ich wieku i rozwoju zabawki, gry, książki z łamigłówkami czy zajęcia (np. programowanie).

Zabawki edukacyjne

Najpopularniejsze to klocki, od najprostszych drewnianych do tzw. konstruktorskich, z których można tworzyć roboty czy figury przestrzenne. Świetne w ćwiczeniu logicznego myślenia będą różnego rodzaju łamigłówki (Cobra Cubes, kostka Rubika, Tetris, Tangram, trójwymiarowe bierki) czy puzzle.

Gry planszowe

Najlepiej wybierać te, które polegają na analizie danych i w których dziecko musi samodzielnie dokonywać wyborów. Uczy to przewidywania, planowania działania i postępowania według ustalonego schematu oraz modyfikowania go w razie potrzeby. Najpopularniejszą są szachy, warcaby, a dla najmłodszych chińczyk. Sprawdzą się również: Robot Turtle, Bitwa Morska, Mastermind czy Pentago.

Dzieciom, którym wydają się one nudne, warto zaproponować gry karciane lub planszowe, które posiadają interesującą fabułę i równie skutecznie uczą logicznego myślenia. Można dobrać je do wieku, rozwoju i zainteresowań dziecka. Popularne są m.in.: Carcassone, Piraci, San Marco, Agricola, Sabotażysta.

Planszówki mają jeszcze inny plus. Uczą współpracy i współzawodnictwa, rozwijają wyobraźnię. Integrują całą rodzinę, bo to świetna rozrywka dla dzieci i dorosłych.

Nauka programowania

Oczywiście na początku w formie zabawy. Tu sprawdzi się Scratch – program (dostępny za darmo na stronie głównej programu) i edukacyjny język, który umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny – elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. Scratch to także społecznościowy serwis pozwalający każdemu na umieszczanie stworzonych w tym języku programów, dyskutowanie o nich, oglądanie prac innych.

Starszym dzieciom (od 8. roku życia) można zaproponować interaktywne warsztaty robotyki, na których tworzą i programują roboty, maszyny czy pojazdy.

Tekst napisany na podstawie artykułu Alicji Daszkiewicz opublikowanego w dwutygodniku "Przyjaciółka"

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Nauka przez zabawę
Zabawa i nauka w plenerze
Jak wychować genialne dziecko?

Redakcja poleca

REKLAMA