1. Letnie wypadki - „Skaleczyłem się i bardzo boli”
Drobne skaleczenie przemyj zimną wodą, oczyszczając rankę. Jeżeli tkwi w niej drzazga, wyjmij ją, najlepiej pęsetą przetartą spirytusem. Zaklej plastrem z opatrunkiem. Jeżeli rana jest duża i silnie krwawi, uciśnij krwawiące miejsce gazą, unieś skaleczoną część ciała i jedźcie do lekarza. Opatrzy on ranę i zobaczy, czy aby nie trzeba szyć.Ważne: Jeśli dziecko skaleczyło się np. zardzewiałym gwoździem lub rana została zabrudzona ziemią, trzeba pokazać ją lekarzowi. Musi on stwierdzić, czy nie jest konieczne podanie maluchowi anatoksyny tężcowej. Zabierzcie ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, żeby sprawdzić datę ostatniego szczepienia.
2. Letnie wypadki - „Mam guza”
Na bolące miejsce przyłóż zimny kompres (np. kostkę lodu zawiniętą w płótno lub foliową torebkę). Przytul dziecko.Ważne: Obserwuj zachowanie malca. Jeśli najpierw chwilę popłacze, a potem się uspokoi, nie musisz się niepokoić. Jak najszybciej pojedźcie do lekarza, jeśli smyk będzie się skarżył na ból głowy, stanie się senny lub zacznie wymiotować.
3. Letnie wypadki - „Znowu te komary...”
Jeśli malca pogryzły komary, na bolące miejsca przyłóż zimny mokry kompres. Pomaga też natarcie skóry przekrojoną cebulą lub żelem po ukąszeniu owadów.Ważne: Jeśli dziecko jest uczulone na ślinę komara (pojawia się świąd, a potem swędząca grudka), posmaruj skórę kremem i podaj środek odczulający.
4. Letnie wypadki - „Użądliła mnie pszczoła”
Jeżeli sprawcą ukąszenia jest pszczoła, jak najszybciej wyjmij żądło (po osie go nie będzie) – wyciągnij je pęsetą lub szybkim ruchem przejedź paznokciem po skórze – powinno wyjść. Na bolące miejsce przyłóż okład z octu. Groźne jest ugryzienie w gardło czy język (gdy malec np. wypił kompot z osą). Przyłóż zimny okład i jedźcie do szpitala.Ważne: Jeśli dziecko ma alergię na jad, podaj mu środek przeciwhistaminowy i jedźcie do lekarza bez względu na miejsce ugryzienia.
5. Letnie wypadki - „Ojej, kleszcz!”
Uchwyć kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnij (nie wykręcaj!). Uważaj, by podczas usuwania nie uszkodzić go ani nie zgnieść – możesz tak spowodować wyciśnięcie jego zawartości do ciała. Miejsce wkłucia zdezynfekuj spirytusem salicylowym, a jeśli pojawi się obrzęk, zrób okład. Jeśli po kilku dniach w miejscu ukąszenia zauważysz zaczerwienienie, obrzęk lub malec zacznie mieć objawy podobne do przeziębieniowych, idź z nim do lekarza.Ważne: Niektóre kleszcze są nosicielami niebezpiecznych chorób, pamiętaj więc, by po powrocie z lasu oglądać malca. Najlepiej rób mu prysznic, by spłukać prawie niewidoczne, bo wielkości ziarnka maku, nimfy kleszczy.
6. Letnie wypadki - "Plecki pieką!”
Wróć z malcem do domu. Nie wystawiaj smyka na słońce! Podawaj mu dużo picia, by się nie odwodnił. Posmaruj skórę natłuszczającym kremem.Ważne: Dziecko piecze skóra? Podaj mu lek przeciwbólowy.
7. Letnie wypadki - „Niedobrze mi...”
Jeśli dziecko źle znosi jazdę autem, daj mu przed podróżą lek przeciwwymiotny, a w drodze picie.Ważne: Co dwie godziny róbcie kilkuminutowe przerwy w podróży. Niech malec koniecznie się przejdzie.