Leki dla dziecka - jakie wolno podać

Leki dla dziecka - jakie wolno podać fot. Fotolia
Twój smyk jest przeziębiony? A może to coś poważniejszego? Zobacz, jakie leki możesz podać na własną rękę, by mu pomóc!
Agata Bernaciak / 17.01.2014 07:33
Leki dla dziecka - jakie wolno podać fot. Fotolia

Jeśli dziecko ma niewielki katar, kaszel, niewysoką gorączkę, nie musisz od razu iść z nim do lekarza: możesz próbować leczyć je w domu. Jednak leki bez recepty też silnie działają i mogą mieć skutki uboczne. Musisz wiedzieć, jak je stosować.

Leki do walki z gorączką

Niewielkie podwyższenie temperatury (do 38°C) nie jest niczym złym: to znak, że organizm walczy z infekcją. Gdy jednak gorączka jest wyższa, czyli przekracza 38°C, trzeba ją obniżyć, gdyż może szkodzić układowi nerwowemu. U dzieci można stosować tylko środki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen.

1. Paracetamol zawierają takie leki jak np. Apap, Calpol, Panadol, Paracetamol. Powoduje obniżenie gorączki i zniesienie bólu. Nie działa przeciwzapalnie. Środki z paracetamolem można podawać od 3. miesiąca życia (wcześniej po konsultacji z lekarzem). Gdy dziecko wymiotuje, lepiej podać lek w czopku: masz wtedy pewność, że malec dostał całą dawkę. Jeśli ma biegunkę, zdecydowanie lepszy będzie syrop lub krople.

2. Ibuprofen znajduje się w takich lekach, jak np. Ibufen, Nurofen (to tzw. niesterydowe środki przeciwzapalne). W odróżnieniu od paracetamolu, ibuprofen działa również przeciwzapalnie. Jest więc bardzo pomocny w stanach grypowych, infekcjach. Niesterydowe leki przeciwzapalne mogą jednak niekorzystnie wpływać na przewód pokarmowy, dlatego lepiej ich nie podawać np. przy bólach brzucha, wymiotach, biegunce.

Czego nie wolno robić?

  • Nie zmniejszaj zalecanej dawki leku dla dziecka Kieruj się wagą malca, a nie wiekiem. Pamiętaj, że mniejsza dawka leku nie zadziała.
  • Jeśli dziecku nie spada gorączka po leku z paracetamolem, nie podawaj mu za chwilę innego środka zawierającego paracetamol, gdyż może to spowodować przedawkowanie. Warto zastosować domowe środki obniżenia temperatury (patrz ramka). Jeśli gorączka nie spada, możesz podać lek z ibuprofenem. Jeżeli to nie przynosi efektu, skontaktuj się z lekarzem.
  • Nie podawaj aspiryny (ani innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy, np. polopiryny), gdyż może to spowodować powikłania: uszkodzenie nerek, przewodu pokarmowego, a także bardzo groźny zespół Reye’a, atakujący ośrodkowy układ nerwowy i wątrobę (w 80–90 proc. prowadzi do śmierci).

Leki do walki z kaszlem

Podawaj dziecku duże ilości picia (mleko z piersi, woda, owocowe herbatki). Nawilżaj mieszkanie. A jeśli chcesz podać leki, to przede wszystkim musisz stwierdzić, czy malec kaszle na mokro, czy na sucho.

1. Kaszel mokry jest bardzo korzystny, gdyż powoduje odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Dziecku trzeba podać środki wykrztuśne, jeszcze bardziej upłynniające wydzielinę i ułatwiające jej odkrzuszenie (np. ACC, Flegamina, Amborosol, Ambroksol, Mucosolvan).

2. Kaszel suchy nie pomaga w odkrztuszeniu wydzieliny. Jest męczący, trzeba podać leki hamujące kaszel (np. Sinecod). Tego typu środki najlepiej podawać po konsultacji z lekarzem.

Czego nie wolno robić?

  • Nie podawaj leków wykrztuśnych później niż o godz. 17, gdyż nasilą kaszel w nocy W wyjątkowych przypadkach, gdy dziecko ma silny, mokry kaszel, lekarz może zalecić, by do godz. 17 podawać środki wykrztuśne, a na noc – przeciwkaszlowe, by malec spokojniej przespał noc.
  • Nie podawaj leków hamujących kaszel, gdy dziecko kaszle na mokro Środki te hamują odruch kaszlu, więc malec rzeczywiście będzie mniej kasłał. Wydzielina pozostanie jednak w oskrzelach. Jest znakomitą pożywką dla bakterii. Infekcja, początkowo wirusowa, może zmienić się w bakteryjną.
  • Nie podawaj syropów zawierających kodeinę (chyba że zaleci je lekarz). Mogą powodować zawroty głowy, nadmierne uspokojenie, a nawet skurcz oskrzeli i zaburzenia oddychania.
  • Nie podawaj syropów z prometazyną (np. Diphergan), chyba że zaleci tak lekarz. Leki te działają na układ nerwowy, powodują uspokojenie (lub odwrotnie: pobudzenie). W skrajnych przypadkach mogą nawet spowodować bezdechy.

Leki do walki z katarem

Jest bardzo męczący. Nawilżaj pokój, podawaj dziecku dużo picia. Do nosa zakraplaj mu sól fizjologiczną lub podawaj sprej z wodą morską (najlepiej go przechowywać w lodówce). Jeśli dziecko ma silny katar, możesz przez 2 dni podawać krople na katar (lub spreje) obkurczające śluzówkę nosa (np. Nasivin, Otrivin).

Czego nie wolno robić?

  • Nie podawaj dłużej niż jeden–dwa dni środków obkurczających śluzówkę (chyba że zaleci je lekarz). Dłuższe podawanie może zniszczyć delikatną śluzówkę nosa i spowodować tzw. katar polekowy.
  • Nie podawaj środków zawierających pseudoefedrynę (wchodzi w skład wielu złożonych preparatów przeciw przeziębieniu dla dorosłych). U dzieci może wywołać bóle głowy, drgawki, a nawet udar.
napisane na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz/Mamo to ja

Redakcja poleca

REKLAMA