29 książek dla dzieci o zimie (i z zimową scenerią w tle)

Pierwszy powiew zimy skłania do poszukiwania jej oznak nie tylko za oknem, ale również w literaturze. Jeśli masz ochotę na zimową lekturę na długie wieczory, zerknij na nasze propozycje w mroźnym klimacie. Część z nich opisuje tę porę roku w realistyczny sposób, inne tworzą z nich tło dla fabuły.
Weronika Kwaśniak / 17.11.2022 05:26

Nawet ci, którzy nie przepadają za mrozem i śniegiem, muszą przyznać, że zima jednak ma swój urok. To wtedy czekamy wszyscy na święta Bożego Narodzenia! W naszym przeglądzie nie brałyśmy jednak pod uwagę pozycji bożonarodzeniowych, bo książki świąteczne dla dzieci 2022 umieściłyśmy już w innej publikacji. W tej części cyklu można znaleźć wyłącznie książki o zimie, dedykowane dzieciom w różnych kategoriach wiekowych.

Książki o zimie dla maluszków

Maluchy często nawet nie wiedzą, jak wygląda śnieg - obecny klimat sprawia, że biały puch zimą wcale nie jest oczywisty, a wręcz uchodzi za rarytas. Wiele dzieci nawet nigdy nie jeździło na sankach! Warto więc pokazywać im zimę choćby na kartach książek. Lubiana przez maluszki Kicia Kocia ma 2 zimowe odsłony - klasyczną w miękkiej oprawie i zupełnie nową, z okienkami. Najmłodszym spodoba się też na pewno dźwiękowa wersja Królowej Śniegu, a także "Dzień dobry, pingwinku!" Akademii Mądrego Dziecka.

Książki o zimie dla przedszkolaków

Przedszkolaki mają już swoje ulubione serie. Uwielbiają przygody niesfornej krowy Matyldy, które zresztą zawsze przypadają do gustu również rodzicom - są pełne wieloznacznych podtekstów, szczególnie na ilustracjach. Seria Mądra Mysz to kilkadziesiąt części pełnych wiedzy na różne tematy, a wokół zimowej tematyki oscylują dwie części - o Zuzi i o Maksie. Dla przedszkolaków polecamy też świeżą, listopadową nowość książkową dla dzieci: "Zimowy las" Anny Paszkiewicz z pięknymi ilustracjami.

Książki o zimie dla dzieci w wieku szkolnym

A co ze starszakami, które może już nie dziwią się białym puchem, ale uwielbiają opowieści z mroźnym klimatem w tle? Dla nich polecamy nowość "Operacja Płatki Śniegu", a także emocjonującą powieść "Nelly Rapp i człowiek śniegu". Miłośnicy ciekawostek o naturze ucieszą się z nowości z cyklu "Młodzi Przyrodnicy", a także z zimowego Żubra Pompika.

Czytaj także:
Książki dla dzieci na Adwent
Książki dla dzieci, które delikatnie mówią o śmierci i przemijaniu

Tagi: książka

Redakcja poleca

REKLAMA