POLECAMY

Jak wybrać książkę dla dziecka?

Zobacz nasze rady!
Jak wybrać książkę dla dziecka? fot. Fotolia

Powszechnie wiadomo, jak duży wpływ na rozwój dziecka ma czytanie książek. Lektura uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, doskonali i wzbogaca język. Mądra, wartościowa literatura może zaszczepiać pasje i dobre wzorce zachowań. Pytanie tylko, jakie pozycje podsuwać dzieciom, aby jednocześnie dawały im radość z czytania i przekazywały pozytywne wartości? Na rynku książki dziecięcej jest w czym wybierać, trzeba jednak wiedzieć, jak i gdzie szukać. Jak wybrać książkę dla dziecka?

Pozwólmy dziecku na wybór

Być może nie będziemy z tego zawsze zadowoleni, bo ilustracje okażą się nieciekawe, a bohaterowi mało sympatycznie, ale nie zapominajmy, że to ma być przyjemność dla dziecka. Kolejne historie o kucykach, czarownicach czy samochodach nie są może najbardziej rozwijającymi lekturami, ale przez fakt, że pozwolimy małym czytelnikom obcować z ich ulubionymi postaciami, sprawimy, że zapałają oni miłością do czytania. Nie oznacza to, że mamy zrezygnować z wartościowych, kreatywnych, pobudzających do myślenia książek. Wybierając je, zwracajmy uwagę, aby były napisane poprawną i ładną polszczyzną (sprawdźmy np. na stronie informacyjnej, czy jest wymieniony redaktor i korektor).

Recenzje i rekomendacje

Jak wybrać książkę dla dziecka? Dobrym przewodnikiem po lekturach będzie pismo "Ryms", wydawane tradycyjnie i online (www.ryms.pl). Znajdziemy tam nowości, recenzje i, co ważne, książki są uporządkowane zgodnie z podziałem wiekowym. Sporo propozycji jest również na portalu Qlturka (www.qlturka.pl), w piśmie "Świerszczyk" (możemy pamiętać je ze swojego dzieciństwa), na stronie Cała Polska czyta dzieciom (www.calapolskaczytadzieciom.pl) albo na blogach o książkach dla dzieci i młodzieży (www.mamaczyta.pl; www.czytam-dzieciom.blogspot.com/).

Dobrą wskazówką są także listy książek nagrodzonych w rozmaitych konkursach, przy czym warto sięgać nie tylko po zwycięzców, ale także nominowanych, np. w takich konkursach, jak: Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych przyznawana pisarzom i ilustratorom przez polską sekcję IBBY (www.ibby.pl); Literacka Nagroda im. K. Makuszyńskiego (www.mbp-oswiecim.pl); Przecinek i kropka (www.przecinekikropka.pl); Bologna Ragazzi Award (www.bookfair.bolognafiere.it/en/bologna-ragazzi-award).

Gdy książki brak w księgarni

Co robić? Po pierwsze, zamówić w księgarni (normalnej lub wysyłkowej) i poczekać, aż ją sprowadzą. Po drugie, szukać w klubokawiarniach dla dzieci i rodziców, których powstaje coraz więcej w różnych miastach. Po trzecie, odnaleźć na stronach samych wydawnictw i kupić je u nich bezpośrednio.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Jak wybrać dobrą książkę dla dziecka
9 książek na Dzień Dziecka
Książki przygodowe dla dzieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Przede wszystkim książka musi rozpalić w dziecku pragnienie wiedzy i wyobraźnię - bez tego ani rusz. U moich dzieciaków czytanie zaczęło się bardzo prosto - od fantastyki. Kupiliśmy im książki Ricka Riordana o Percym Jacksonie ii chłopcy są po prostu oczarowani. Teraz na święta chcemy im kupić jego dwie ostatnie pozycje - "Młot Thora" i "Hotel Walhalla", zobaczymy czy dalej tak będzie, ale myślę, że na pewno :)