Klocki magnetyczne – co warto o nich wiedzieć?

Klocki magnetyczne fot. Adobe Stock
Klocki magnetyczne to zabawki edukacyjne, które poprzez zabawę pomagają dzieciom zrozumieć zasady geometrii, matematyki czy to, jak działa przyciąganie pola magnetycznego.
Magdalena Bury / 20.05.2019 09:35
Klocki magnetyczne fot. Adobe Stock

Dzięki zabawie klockami magnetycznymi dziecko uczy się zasad budowy atomu czy struktur układu cząsteczek. Tworząc bryły o różnych kształtach, rozwijają swój zmysł logiki i myślenia przestrzennego.

Spis treści:

Klocki magnetyczne – jakie wybrać?

Nie tylko dzieci bawią się klockami magnetycznymi. Są one także pomocne w leczeniu! Klocki pomagają odzyskiwać sprawność manualną po udarach mózgu i wypadkach. Działają terapeutycznie i antystresowo.

Jak podają producenci – ich jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Nic więc dziwnego, że klocki magnetyczne są jedną z najbardziej popularnych zabawek na świecie. Nie tylko rozwijają wyobraźnię przestrzenną, ale także uczą od najmłodszych lat cierpliwości i koncentracji.

Z klocków magnetycznych dziecko może zbudować wiele różnych kształtów – od tych najprostszych po najbardziej skomplikowane konstrukcje. Klocki można także układać płasko – tworząc tory dla samochodów, wężyki, labirynty i tory przeszkód.

Klocki magnetyczne dla małych dzieci

W zależności od rozmiarów, klocki mogą być także doskonałą zabawką dla mniejszych dzieci – nawet takich, które ukończyły 18. miesiąc życia. W takim wypadku muszą być jednak większe niż zwyczajna wersja. Klocki uczą rozróżniać kolory, kształty, materiały i faktury. To ważne dla rozwijającego się malucha.

Przy zakupie należy pamiętać także o zwróceniu uwagi na certyfikat CE. To oznakowanie, które oznacza, że zabawka spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej.

Jak układać klocki magnetyczne?

Układanie klocków magnetycznych nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać! Każdy klocek ma dwa końce. Mają one inne bieguny magnetyczne, więc dziecko nie zawsze złączy te klocki, które chce.

Najczęściej do zestawu klocków magnetycznych dołączone są instrukcje. Dzięki nim dziecko wie, jak łączyć dane elementy, by powstała trójwymiarowa, solidna budowla!

W tej zabawie liczy się także kreatywność. Maluch może sam tworzyć swoje autorskie budowle. Dodatkową zaletą klocków magnetycznych jest to, że najczęściej sprzedawane są w pudełku bądź walizce. W ten sposób z łatwością można je zabierać na wakacje czy na działkę, a następnie szybko sprzątnąć i odłożyć na swoje miejsce.

Cena klocków magnetycznych

Klocki magnetyczne można kupić w każdym sklepie z zabawkami. Ich cena waha się w granicach 35 – 200 zł. Wszystko zależy od ilości elementów, jakości wykonania oraz mocy magnesów, z których są wykonane.

Jednymi z najbardziej popularnych firm produkujących klocki magnetyczne są:

  • Bambino,
  • Bornimago,
  • Brio,
  • Magformers,
  • Magnastix,
  • Xmag,
  • Witka.

Zobacz także:LEGO, czyli baw się dobrze. Poznaj bliżej kultową markę!Miała ją każda z nas! Właśnie obchodzi swoje 60. urodziny!

Redakcja poleca

REKLAMA