Jestem mamą i co teraz?

Czyli jak się bawić z dzieckiem w wieku 0 – 3 miesiące. Właśnie zostałaś mamą i w Twoim życiu pojawił się ktoś wyjątkowy. Niezwykłej radości może towarzyszyć obawa, czy będziesz potrafić odpowiednio zająć się maleństwem i zapewnić mu wszystko czego potrzebuje.
/ 05.03.2008 00:28
Właśnie zostałaś mamą i w Twoim życiu pojawił się ktoś wyjątkowy. Niezwykłej radości może towarzyszyć obawa, czy będziesz potrafić odpowiednio zająć się maleństwem i zapewnić mu wszystko czego potrzebuje.

Aby właściwie stymulować rozwój i umiejętności dziecka warto znać kilka ważnych zasad dotyczących jego rozwoju oraz mieć pod ręką sprawdzone zabawy, które ucieszą Twoje dziecko.
W tych pierwszych początkowych miesiącach dla dziecka najważniejsze do zaspokojenia potrzeby to głód, bezpieczeństwo i miłość. Ma również wrażliwe zmysły dlatego w każdej zabawie należy pamiętać, aby zachować umiar.

Kołysanie
Jestem mamą i co teraz?Ta prosta zabawa może mieć ogromny wpływ na rozwój Twojego dziecka, a zwłaszcza jego mózgu. Podczas kołysania stymulowany jest układ przedsionkowy, co pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój koordynacji dziecka. Będzie to w przyszłości plusować podczas nauki chodzenia, jeżdżenia na rowerze czy pisania.
Trzymaj dziecko na rękach twarzą zwrócone w Twoją stronę. Pobaw się z nim w „windę”. Lekko zginaj kolana i prostuj je na przemian dzięki czemu dziecko unosi się, zatrzymuje i opada. Powtarzaj ćwiczenie ok. 10 razy. Pamiętaj o tym, aby Twoje ruchy nie były zbyt gwałtowne.

Czarno – biały świat
Noworodek w około 4 tygodniu życia widzi na niewielką odległość, jednak wykazuje już zainteresowanie tym, co go otacza. Ważne jest, aby pamiętać że wzrok dziecka przyciągają silne kontrasty.
Możesz rozłożyć wokół łóżeczka dziecka czarno –białe obrazki np. z pionowymi lub poziomymi pasami lub kształtami. Równie atrakcyjny będzie dla dziecka czarno biały kocyk lub ręczniczek.
Dodatkowym bodźcem wizualnym dla maleństwa będzie nietłukące lusterko, które możesz umieścić w jego łóżeczku. Możesz je zachęcać, żeby do niego zaglądało delikatnie w nie postukując.

Mały wiercipięta
Niemowlęta są bardzo ruchliwe, szczególnie jeśli chodzi o pracę nóg i rąk. Bardzo dobrze jest wprowadzić do tej naturalnej potrzeby zabawę w ruchy naprzemienne. Angażując obie strony ciała, stymulują one prace mózgu i wspomagają połączenia nerwowe między obiema półkulami. Jest to ważne dla procesu uczenia się, sprawności ruchowej i językowej.
Dodatkowo można wprowadzić zabawę polegającą na podawaniu dziecku różnych zabawek np. piłki lub piszczące zabawki, które dziecko będzie mogło swobodnie kopać. Może też uderzać nóżkami w ręce opiekuna. W ten sposób dziecko będzie się gimnastykowało i usprawniało dużą motorykę.

Po prostu mnie kochaj
Doskonałą zabawą dla takiego maluszka jest samo przebywanie z mamą. Jego podstawową potrzebą jest poczucie bezpieczeństwa, ciepła i miłości, a to kochająca mama może dać dziecku wykonując dowolne czynności. Dlatego jeśli jest to możliwe kładź swoje dziecko zawsze w pomieszczeniu, w którym przebywasz i mów do niego. Dzięki temu będzie czuło, że jesteś blisko niego. Dodatkowo dzięki odpowiedniej modulacji głosu wysoko – nisko, głośno – cicho możesz stymulować słuch dziecka. Pamiętaj jednak, aby nie mówić zbyt głośno i gwałtownie, dlatego że słuch takiego małego dziecka jest niezwykle wrażliwy.

Ważne jest aby pamiętać, że dziecko jest szczęśliwe i dobrze się rozwija, gdy również jego mama jest zadowolona i uśmiechnięta. Dlatego oprócz zabaw, które pozytywnie stymulują rozwój Twojego dziecka możesz wypracować swoje zabawy i eksperymentować z maleństwem, tak aby znaleźć coś co Wam obojgu sprawi największa przyjemność.

Joanna Szycman
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)