Jakie mleko wybrać dla dziecka

dziecko z butelką fot. Panthermedia
Twój dzidziuś ma wysypkę, budzi się w nocy, nie przybiera na wadze? Lekiem na jego problemy może być mleko modyfikowane.
/ 11.07.2012 14:49
dziecko z butelką fot. Panthermedia

Smyk bez energii

Dziecko skończyło 9 miesięcy i zaczyna raczkować. Czasem jednak wydaje ci się, że mały nie przepada za ruchem?
Co się dzieje? Raczkujące dziecko staje się coraz bardziej aktywne i z wielkim zapałem poznaje otaczający je świat. Potrzebuje teraz dużo energii dostarczanej z pożywienia. Mleko następne może już nie zaspokajać jego potrzeb.
Pora na... mleko dla „raczków”. To mleko następne dla dzieci powyżej 9-10. miesiąca życia. Zawiera łatwo przyswajalne białko w ilości dopasowanej do potrzeb raczkującego malca. Taka mieszanka dostarcza dziecku wszystkich ważnych witamin, składników odżywczych i mineralnych.

Kłopoty z ulewaniem

Dziecko ulewa po każdym posiłku. Wypływa mu z buzi bardzo dużo mleka.
Co się dzieje? Ulewanie spowodowane jest niedojrzałością górnego odcinka układu pokarmowego maleństwa. Mówiąc obrazowo, przewód pokarmowy dziecka nie umie jeszcze sprawnie pracować i „zamykać” wejścia do żołądka po jedzeniu. Niektóre niemowlęta ulewają po każdym posiłku, inne robią to sporadycznie.
Pora na... mleko modyfikowane oznaczone literami AR (antyrefluks). Jest ono przeznaczone dla niemowląt, które często ulewają po posiłkach. Zawiera ono substancje, które zagęszczają mleko w żołądku maluszka i utrudniają cofanie się pokarmu.

Kłopoty z kupką

Dziecko ma kłopoty ze zrobieniem kupki. Zaparcia zdarzają się coraz częściej, odkąd zaczęłaś rozszerzać jego dietę i wprowadziłaś mleko modyfikowane.
Co się dzieje? Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rzeczywiście częściej mogą cierpieć na zaparcia. Maluchom „na piersi” niemal się to nie zdarza.
Pora na... mleko z pre- lub probiotykami. Probiotyki zapewniają prawidłową pracę jelit. Jeśli w przewodzie pokarmowym dziecka jest dostateczna ilość tych bakterii, rzadziej cierpi ono na zaparcia czy wzdęcia.

Dla chorowitka

Dziecko jest bardzo chorowite. Jest jednak zbyt małe, by dostawać szczepionki wzmacniające.
Co się dzieje? Maluszki, które piją mleko modyfikowane, rzeczywiście mogą częściej chorować niż ich rówieśnicy karmieni piersią. Mleko mamy bowiem zawiera cenne przeciwciała, które uodoparniają smyka na ataki wielu wirusów i bakterii.
Pora na... mleko z pre- lub probiotykami. Probiotyki to dobroczynne bakterie kwasu mlekowego, które wzmacniają odporność dziecka. Sprawiają, że organizm może się skuteczniej bronić przed chorobami. Prebiotyki natomiast stanowią pożywienie dla dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym bobasa i przyczyniają się do rozwoju prawidłowej flory jelitowej. Dzięki temu maluch rzadziej choruje!

Z ryzykiem alergii

Rodzice dziecka są alergikami. Po podaniu dziecku zwykłego mleka modyfikowanego, ono niechętnie je pije.
Co się dzieje? Dzieci, w których rodzinie są alergicy, mają niestety większą szansę na to, by się uczulić. Niechęć do picia zwykłej mieszanki może wynikać nie z gustu, tylko z instynktu organizmu, by bronić się przed tym, co mu szkodzi.
Pora na... mleko oznaczone literkami HA. Zawiera ono białko o obniżonych właściwościach uczulających.

Bóle brzuszka i wysypka

Od pewnego czasu dziecko bardzo źle znosi posiłki. Po wypiciu mleka często płacze, pręży się, jakby bolał je brzuszek, a na jego ciele pojawiła się czerwona wysypka.
Co się dzieje? To dość typowe objawy alergii pokarmowej na białko mleka krowiego. Ale oczywiście ostateczną diagnozę musi postawić pediatra dziecka.
Pora na... mlekozastępczy preparat leczniczy, jeśli oczywiście lekarz stwierdzi, że maluch ma alergię. Białko mleka zostało w nim rozbite na cząstki, które nie mają już właściwości alergizujących. Lekarz może też zalecić mieszankę sojową (choć istnieje wtedy ryzyko rozszerzenia alergii na soję).

Nocne pobudki

Dziecko budzi się kilka razy w nocy i domaga się mleka. Zwiększenie porcji na wieczór w ogóle nie pomaga.
Co się dzieje? Dziecko po pierwszym półroczu życia potrzebuje już dużo energii, podczas gdy ilość spożywanych przez nie posiłków maleje i jednocześnie wydłużają się przerwy między nimi. To normalne, że wtedy smyk szybciej głodnieje i w nocy domaga się mleka.
Pora na... mieszankę oznaczoną literką R lub przeznaczoną na kolację. To pokarm dla małych łakomczuszków. Litera R oznacza, ze mleko zawiera dodatek kleiku ryżowego (a GR – kleiku gryczano-ryżowego). Kleiki są lekkostrawne, nie zawierają glutenu. Mieszanka jest wówczas bardziej sycąca niż zwykłe mleko modyfikowane. Nadaje się więc dla dzieci, które mają słaby apetyt i nie zjadają takiej ilości mleka, jaka jest przeznaczona dla ich wieku, albo dla malców, które szybko głodnieją.

Redakcja poleca

REKLAMA