rodzina na basenie fot. Panthermedia

Jaki sport dla dziecka

Do aktywności fizycznej warto zachęcać pociechę już od najmłodszych lat. Sprawdź, jakie dyscypliny sportu pasują do twojego dziecka.
/ 02.07.2012 15:50
rodzina na basenie fot. Panthermedia

Regularna aktywnośc fizyczna uch wpływa na szybkość, precyzję ruchów, siłę fizyczną, a także prawidłowy wzrost i budowę ciała malca. Dziecko lepiej też rozwija się emocjonalnie i społecznie. Uczy się bowiem prawidłowo reagować na zwycięstwa i porażki, poznaje zasady zdrowej współpracy czy rywalizacji. Co więcej, wysportowane dzieci zwykle dobrze radzą sobie w szkole, co potem pięknie przekłada się na sukcesy w ich życiu zawodowym. Sprawdź zatem, jaka dyscyplina pasuje do twojego malucha.

Samotnikowi podsuwaj piłkę

W piłkę gra się zespołowo, więc malec – by odnieść sukces – musi współdziałać z kolegami. A dzięki temu ma doskonałą okazję do rozwijania umiejętności interpersonalnych – uczy się współpracy w grupie i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

Dla nieśmiałka – wspinaczka

Dlaczego? Ten sport uczy odwagi w pokonywaniu trudności. Nie chodzi oczywiście o zdobywanie przez dziecko górskich szczytów. Pociecha może pokonywać specjalne sztuczne ścianki wspinaczkowe, w które często są wyposażone większe obiekty sportowe. Pod opieką instruktora sztukę wspinania ćwiczą już czterolatki!

Złośnika zapisz na sztuki walki

Bez obaw, judo, boks czy karate wcale nie wyzwalają w młodych ludziach agresji. Przeciwnie, uczą dzieci trudnej sztuki panowania nad negatywnymi emocjami. To sport nawet dla pięciolatków!

Wiercipiętę zabieraj na basen

Kontakt z wodą relaksuje dziecko, uspokaja i wycisza. Jeśli więc twój przedszkolak stale jest w ruchu, biega, kręci się, wszędzie go pełno, wyprawy na basen pozwolą nieco okiełznać jego żywiołowy temperament. Nie zapomnij tylko, by po wyjściu z wody od razu wkładać maluchowi antypoślizgowe klapki (wokół basenu jest ślisko!).

Ponurakowi proponuj rower

Jazda na nim to wielka frajda, bo stymuluje mózg do produkcji tzw. hormonów szczęścia, które wprawiają dziecko w świetny nastrój. Przygodę z rowerem najlepiej zacznij od tzw. jeździka (dziecko odpycha się na nim nóżkami). Po drugich urodzinach możesz już wprowadzić rower trzykołowy,
a po trzecich – dwukołowy z dokręcanymi bocznymi kółkami. Maluchowi będzie dopisywał humor!