POLECAMY

Jak zahartować dziecko? 4 sposoby!

Czy wiesz, że przegrzewanie dziecka jest podobnie niebezpieczne jak wyziębienie? Zobacz, jak zahartować dziecko przed zimnem!

jak zahartować dziecko

Fot. Fotolia

Dzieci, które są przegrzewane, znacznie częściej chorują na grypę. Przeziębiają się także częściej od swoich kolegów, którzy są do niskich temperatur przyzwyczajeni.

Oto 4 sposoby na zahartowanie dziecka:

1. Nie przegrzewaj pomieszczeń domowych

Temperatura w pomieszczeniach domowych w ciągu dnia nie powinna przekraczać 22 °C. Im cieplej w domu, podczas gdy na dworze panują temperatury zerowe lub minusowe, tym łatwiej o przeziębienie u dziecka.

Duża różnica temperatur działa w tym przypadku na niekorzyść.

2. Wietrz pokój dziecka przed snem

Nie chodzi o to, by zupełnie wychłodzić dziecięcą sypialnię. Postaraj się jednak ochłodzić pokój do temperatury 17 – 20 °C. Do snu nie zakładaj dziecku skarpetek i nie przesadzaj z grubością kołdry.

Pamiętaj także o wietrzeniu innych pomieszczeń domu w ciągu dnia.

3. Zimą także zabieraj dziecko na spacer

Nic tak dobrze nie hartuje, jak oswajanie dziecka z niskimi temperaturami. O ile nie są to siarczyste mrozy – codziennie zabieraj je na spacer.

Także dziecko, które nie ukończyło 1. roku życia należy zabierać na spacer, o ile tylko temperatura nie spada poniżej 5 °C.

4. Ubieraj dziecko "na cebulkę"

Jeśli boisz się, że dziecko zmarznie – ubierz je w kilka cieńszych warstw odzieży. Dzięki temu maluch się nie spoci i kiedy rozgrzeje się podczas zabawy, będzie można zdjąć wierzchnią warstwę odzieży.

Przegrzewanie dziecka cierpiącego na alergię może powodować kaszel lub nieżyt nosa – wszystko za sprawą kurzu, który wraz z alergenami unosi się do góry w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura.

Zobacz także: Jak wzmocnić odporność przedszkolaka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
Dziecko należy uodparniać na bakterie- nie powinno żyć w nadmiernej czystości. Dobry jest jakiś zwierzak. Co do ubrania, to jak mawiają starzy pediatrzy, "rączki chłodno brzuszki głodno a nóżki gorące". Czapka kiedy dziecko chce (!) Dziecko nie jest z cukru- deszcz go nie rozpuści. Generalnie dziecko powinno być "zdrowo zaniedbane". Mój się tak chowa i nie wiemy co to infekcja!
/3 lata temu
coraz bliżej wiosna i wysyp wszelkich infekcj dziecięcych, ja mam wypróbowany sosób- to Zatogrip, ostatnio postawił moją córkę na nogi po okresie brania antybiotyków, nie mogła wrócić do formy, katar i kaszel nie chciały ustąpić , ale ziołowe wyciągi z dodakiem cynku i naturalnej wit.C poradziły sobie znakomicie. Mała wróciła szybko do przedzkola i odliczamy dni do wiosny.
/3 lata temu
Z tym przegrzaniem się zgadzam, ale najczęściej przegrzewają panie w przedszkolu, w salach za gorąco a dzieci 25, za grubo ubrane a przecież biegają, a później rodzice maja problem, ja ostatnio podratowałam synka syropem na infekcję Sampelinem z bzem czarnym i pelargonią afrykańską, trochę poleżał i wrócił do zdrowia.