Odpowiedni prezent
Wybierając zabawkę dla swojego smyka, musisz zadbać o to, aby była ona odpowiednia do wieku dziecka. Jeżeli maluch nie ma jeszcze skończonych 3 lat, podarowane zabawki pod żadnym pozorem nie mogą zawierać małych części, które z łatwością dziecko włożyłoby sobie do buzi, nosa czy też ucha.
Ważne jest także to w jaki sposób zapakujesz prezent dla dziecka. Postaraj się zrezygnować z torebek, które dziecko mogłoby włożyć sobie na główkę. Lepiej wybierz kolorowy papier, który jest bezpieczniejszy.
Gdy maluch z twoją pomocą upora się z rozpakowywaniem prezentów, natychmiast schowaj wszystkie wstążki i tasiemki. Zabawa nimi mogłaby być bardzo niebezpieczna dla małego odkrywcy.
Jeżeli maluch jest zainteresowany kolorowym papierem po prezentach, pozwól mu się nim przez chwilę pobawić. Ta szeleszcząca „zabawka” jest dla niego fascynująca. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać w tym czasie dziecka bez opieki. Nigdy nie wiadomo czy maluch nie będzie chciał sprawdzić smaku tej nowej „zabawki”.
Polecamy: Świąteczna dieta dziecka i dolegliwości pokarmowe - jak pomóc?
Wybór choinki
Jeżeli w twoim domu znajdzie się duża choinka, musisz pamiętać aby umieścić ją w kącie tak aby maluch nie miał do niej łatwego dostępu. Jeżeli jednak choinka jest niewielkich rozmiarów postaraj się aby znalazła się na wysokim, stabilnym stoliku. Dzięki temu małe, ciekawskie rączki nie będą wstanie sięgnąć drzewka i go przewrócić.
Decydując się na żywe drzewko, pamiętaj aby regularnie zamiatać opadające igły. Zainteresowane dziecko mogłoby spróbować włożyć sobie igłę do noska lub też ją połknąć i ostatecznie zadławić się.
Świąteczne dekoracje
Zastanawiasz się nad kupnem nowych bombek? Zrezygnuj z tych szklanych i wybierz plastikowe lub drewniane. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że ozdoby potłuką się i zranią smyka. Nie wieszaj także łakoci na choince. Zaciekawiony słodkościami maluch może próbować zerwać je z choinki i ostatecznie przewrócić drzewko na siebie.
Uważaj również na światełka znajdujące się na drzewku. Zadbaj o to, aby wszystkie przewody były schowane i niedostępne dla rączek dziecka.
Polecamy: Przegląd prezentów gwiazdkowych dla dzieci
Stół
Przygotowując świąteczny stół zrezygnuj z obrusu, gdyż mały odkrywca mógłby pociągnąć go i ściągnąć wszystkie naczynia na siebie. Lepszym rozwiązaniem będzie położenie pod talerze ozdobnych serwetek.
Pamiętaj także, aby pod żadnym pozorem nie stawiać na brzegu stołu gorących dań. Tak samo zrezygnuj z dekoracyjnych świec. Zaciekawiony maluch mógłby je pchnąć i bardzo boleśnie się poparzyć.
Świąteczne przysmaki
Niestety większość tradycyjnych potraw jest bardzo ciężkostrawna i nie nadaje się dla małego dziecka. Dlatego też nie proponuj ich smykowi.
Jeżeli twoje dziecko oprócz mleka modyfikowanego jada już inne rzeczy, a smakołyki ze świątecznego stołu go bardzo interesują, spróbuj poczęstować malucha niewielką ilością (nie przyprawionego) postnego, wigilijnego barszczu. Maluch może także spróbować mały kawałek ryby, na przykład upieczonego i uważnie obranego z ości dorsza. Pod żadnym pozorem nie dawaj dziecku smażonego karpia!
Pamiętaj aby podczas świątecznych posiłków, podawać dziecku tylko jedną nowość. Po spróbowaniu potrawy wróćcie do stałej, codziennej diety i podaj maluchowi to co lubi: danie ze słoiczka, przetarte warzywa, zupkę.
Zobacz także: Pomysły na świąteczne ozdoby do samodzielnego wykonania