Jak wychować szczupłe dziecko

dziecko fot. Panthermedia
Kontrola wagi i wzrostu to prosty sposób na wytropienie nadmiaru kilogramów. Już dziś zadbaj o zdrowie swojego dziecka!
/ 14.03.2012 15:27
dziecko fot. Panthermedia

Aby twoje dziecko było zdrowe i w przyszłości nie cierpiało na nadwagę, juz dziś musisz zadbać o jego jedzeniowe i życiowe przyzwyczajenia. Pamiętaj o:

* dużej ilości ruchu – 95% otyłych maluchów cierpi na otyłość, spowodowaną dodatnim bilansem energetycznym (za dużo jedzą, za mało się ruszają). Minimum intensywnej aktywności to 60 minut w ciągu dnia, poświęcone na zabawę. Macie wiele możliwości: pływanie, wycieczki do lasu, wspólna jazda na rowerze, gra w piłkę.
* wyłączaniu telewizora – reklamy produktów spożywczych uznane zostały za jedną z głównych przyczyn otyłości u dzieci. Naukowcy z Liverpoolu dowiedli, że po obejrzeniu reklam żywności dzieci jedzą o około 100% więcej niż po obejrzeniu reklam zabawek. Co ciekawe, reklamy najbardziej wpływają na dzieci, które już są otyłe.
* podawaniu jedzenia dziecku, kiedy jest głodne – dorośli przenoszą na dzieci swoje złe nawyki, ucząc je, że jedzenie nie tyle zaspokaja głód, ile zabija smutek, nudę, jest niezbędnym elementem spotkania towarzyskiego.
* zakazie podjadania – pilnuj, by dziecko nie podjadało między posiłkami, np. przy oglądaniu telewizji (oczywiście nie je się przy niej także głównych posiłków). Jeśli maluch musi coś schrupać, bo jest głodny, powinien jeść mniej, ale częściej, ponieważ organizm gorzej sobie radzi z mnóstwem kalorii dostarczanych w jednym daniu. Często sprawę ułatwia prowadzenie dzienniczka z notatkami, co dziecko je.
* ograniczeniu słodyczy – zastępuj je np. suszonymi owocami, orzechami. Możesz wcielić w życie ideę słodkiego dnia (tylko w ciągu jednego wyznaczonego dnia w tygodniu maluch może jeść łakocie).
* miłej atmosferze i bliskim kontakcie – przy stole powinna spotykać się cała rodzina. Wspólne posiłki służą poprawieniu relacji. Gdy często rozmawiasz z dzieckiem, łatwiej zapobiec kłopotom. Dziecko może zwierzyć się ze swoich problemów i nie zajada stresu. Ważne jest celebrowanie posiłków – po 20 minutach od rozpoczęcia jedzenia pojawia się uczucie sytości bez względu na to, jak dużą porcję zjedliśmy.
* dłuższym śnie – podczas snu wydziela się mniej greliny - hormonu, który wzmaga poczucie łaknienia. Wyspane dziecko ma też większą ochotę na ruch.
* zdrowej diecie – łatwiej o zgrabną figurę, kiedy stroni się od frytek i ociekającego tłuszczem hamburgera. Dania ciężkostrawne i tłuste powinny zniknąć z diety dziecka. Przyrządzaj chude mięso, kupuj mleko o 2% zawartości tłuszczu. Nie podawaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Ogranicz solenie potraw – nadmiar soli może skutkować nadciśnieniem. Do każdego posiłku podawaj świeże warzywa i owoce, by dziecku nie zabrakło błonnika (zmniejsza ryzyko niedokrwiennej choroby serca), ale unikaj słodzonych soków, sosów i cukru.
* posiłkach o stałej porze – pozwolą zapanować nad atakami nagłego głodu, który często bywa przyczyną przejadania się.

Redakcja poleca

REKLAMA