Jak ustrzec dziecko przed otyłością

Dieta w pierwszym roku życia może programować przemianę materii w organizmie na długie lata, dlatego trzeba dbać o prawidłowe żywienie dziecka już od chwili narodzin.
/ 22.10.2007 07:17
Dieta w pierwszym roku życia może programować przemianę materii w organizmie na długie lata, dlatego trzeba dbać o prawidłowe żywienie dziecka już od chwili narodzin.

Jak ustrzec oseska przed otyłością Niemowlę i małe dziecko samo reguluje ilość przyjmowanych pokarmów. Nadmierne porcje powodują przyrost masy ciała, a także wywołują u dziecka gwałtowną odmowę jedzenia. Konsekwencją są problemy żywieniowe. Pamiętaj dziecko to nie indor tylko mały człowiek, nigdy nie wpychaj na siłę jedzenia, kiedy twoje maleństwo odmawia lub kiedy wyraźnie nie smakuje mu to co zostało przygotowane.

Nie należy podawać niemowlęciu białka w nadmiernych ilościach, przekraczających dzienne zapotrzebowanie jego organizmu, bo to prowadzi do wzrostu liczby i objętości komórek tłuszczowych. Jeśli niemowlę ma nadwagę, jest prawdopodobne, że również w kolejnych latach będzie miało kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Należy podawać różnorodne owoce i warzywa. Niemowlęta, które wcześnie poznały smak różnorodnych owoców i warzyw, chętnie same sięgają po owoce i warzywa w późniejszym wieku.

Warto wprowadzić zwyczaj codziennej gimnastyki.

Dbając o właściwą masę ciała dziecka, troszcz się jednocześnie o jego zdrowie. Prawidłowa dieta to przede wszystkim dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dlatego w żywieniu niemowlęcia i małego dziecka:
  • Nie stosuj diety wegetariańskiej. Pokarmy mięsne są źródłem takich niezbędnych dla rozwoju maleństwa składników jak wysokiej wartości białko, żelazo, cynk czy witamina B12.
  • Nie stosuj diety beztłuszczowej, ale podawaj odpowiedniej jakości tłuszcze. Dziecko nie powinno spożywać margaryn w żadnej postaci, rekomendowane jest spożywanie masła, a także dodatkowo oliwy z oliwek, oleju sojowego i oleju rzepakowego niskoerukowego.
  • Nie zapominaj o niektórych ogólnych zasadach. Ogranicz cukier. Nie podawaj maleństwu słodkich i sztucznie barwionych napojów gazowanych, zup w proszku, konserw mięsnych i warzywnych, frytek smażonych na głębokim tłuszczu czy hot-dogów.

Więcej informacji na www.osesek.pl www.osesek.pl - Portal dla rodziców niemowląt i małych dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA