POLECAMY

Jak rozmawiać z dziećmi o różnicach płci

Kiedy dziecko dostrzega różnice między płciami? Jak z nim o tym rozmawiać? Przeczytaj rady psychologa!
Jak rozmawiać z dziećmi o różnicach płci

Kiedy dzieci zaczynają zauważać różnicę pomiędzy chłopcem a dziewczynką? Mam wrażenie, że synek jest właśnie na tym etapie. Jak z nim rozmawiać o różnicy płci? Krzysiek


Domyślam się, że synek ma już dwa, trzy latka. Bo właśnie w tym wieku rozpoczyna się rozwój tzw. tożsamości płciowej. To znaczy dzieci zaczynają określać siebie jako chłopca lub dziewczynkę.


Wcześniej oczywiście odróżniają kobiety od mężczyzn (po głosie, wyglądzie), wiedzą, że zupełnie inne są zabawki dla dziewczynek, a inne dla chłopców, ale jeszcze nie zaliczają siebie do żadnej z grup.


Trzy-, czteroletni chłopcy, choć często bawią się lalkami, wiedzą już, że to zabawki typowe dla dziewczynek. Co ciekawe, nawet aż do około szóstego roku życia mogą być przekonani, że ich płeć jeszcze się zmieni.


A jak rozmawiać z chłopcem o seksualności? Przede wszystkim odpowiadać rzeczowo na pytania, które zadaje. Wystarczy wyjaśnić, że siusiak służy do siusiania, podobnie jak "dziurka" u dziewczynek.


Maluchy są dociekliwe. Zapewne synek będzie chciał wiedzieć więcej, zada kolejne pytanie. Najważniejsze, by mówić o sprawach płci bez skrępowania - dziecko potraktuje temat naturalnie, nie nabierze niepotrzebnych uprzedzeń ani kompleksów.


Beata Chrzanowska, pedagog specjalny, psycholog
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)