Nie ukrywaj, że dzieci są z brzucha!
Takiemu zainteresowaniu sprzyjają pewne sytuacje, np. gdy mama jest w ciąży albo w domu urodziły się kotki czy pieski. Maluch bardzo szybko skojarzy to ze swoją osobą. I pytanie gotowe! Jeśli kapustę czy bociana wkładamy między bajki, to jak wytłumaczyć szkrabowi ten zawiły problem? Po prostu trzeba powiedzieć: "Byłeś w brzuszku, a później urodziła cię mamusia". Dwu- czy trzylatkowi zwykle to wystarczy.A gdy dziecko spyta, skąd wyszło?
O ile trzylatek zadowoli się odpowiedzią: "Mama cię urodziła", to starszak będzie czuł niedosyt. Pomyśli: "Byłem w brzuszku, ale jak się z niego wydostałem, jak się tam znalazłem?". Wyobraźnia dzieci nie ma granic. Myślą np., że brzuch mamy pękł, gdy spała, albo że mama połknęła smyka. Taka rozmowa jest okazją, aby zapewnić dziecko, że było oczekiwane i że wszyscy się cieszyli, gdy przyszło na świat.Możesz powiedzieć dziecku historię o kieszonce w dole brzucha, która otwiera się, kiedy dziecko wychodzi na świat, a później zamyka. I że tego się nie pokazuje. To może zaspokoić ciekawość dziecka na pewien czas. Mamy, które rodziły przez cesarskie cięcie, mają ułatwione zadanie – mogą pokazać szew.
Mamo, pokaż jak to się robi!
Myślisz, że najtrudniejsze pytania masz już za sobą? Oj, jak srogo się mylisz! Nie zdajesz sobie nawet sprawy, jaką batalię przeprowadzi twój sześciolatek, aby dowiedzieć się, jak TO się robi! Bo twój maluszek wprawdzie już wie, że dzieci powstają z komórki i plemnika, ale będzie jeszcze dociekał, jak dochodzi do ich połączenia...Ciekawość najlepiej zaspokoić, bo maluch, który czegoś nie wie, dopowiada sobie przedziwne rzeczy. Ale nie ma mowy o żadnym prezentowaniu. Trzeba po prostu powiedzieć, że tego się nie pokazuje, bo w takiej chwili ludzie chcą być sami we dwoje. Warto wspomnieć, że wszystkiego się dowie, jak dorośnie, ponieważ ta wiedza przychodzi naturalnie.
Wyjaśnij różnice między płciami
Co zrobić, gdy brzdąc przyłapie kogoś w negliżu? Nie panikować, nie krzyczeć, nie zawstydzać. Zasłoń się i poprosić szkraba, żeby wyszedł, bo chcesz być sama. O różnicy płci łatwiej mówić, gdy dziecko ma młodsze rodzeństwo. Prędzej czy później zorientuje się, że siostrze czegoś brakuje, a bratu coś wyrosło. A dlaczego pięciolatki tak bardzo lubią podglądać? To czas, kiedy budują swoją tożsamość płciową. Nie wolno im tego zabraniać. Trzeba tylko tłumaczyć, że pewnych części ciała się nie pokazuje.Tego się wystrzegaj!
Wprawdzie maluszek wie już, skąd się biorą dzieci, jednak nie powinien być świadkiem niektórych sytuacji:- Intymnych zbliżeń rodziców. Niestety, w oczach szkraba nie wygląda to na przyjazną zabawę. Smyk może myśleć, że tatuś robi mamie krzywdę. Dlatego drzwi do sypialni rodziców powinny być zawsze zamknięte, a dzieci nauczone, że trzeba najpierw zapukać.
- Paradowania bez bielizny. Nie znaczy to, że domowy strój musi być kompletny, ale dzieci różnie reagują na goliznę, szczególnie męską.
- Oglądania niektórych filmów. A właściwie słuchania... Fonia filmów erotycznych nie jest odpowiednia dla małych uszu. Nigdy nie wiadomo, czy śpiące dziecko nie obudzi się nagle w środku nocy.
- Namiętnego całowania się. Tulenie, całowanie na oczach malca jest mile widziane, ale nie trzeba przesadzać z tą namiętnością.
napisane na zlecenie Edipresse Polska S.A.