Jak przemycić więcej warzyw w diecie dziecka?

Warzywa to rośliny zielne, których łodygi, liście, korzenie lub kwiatostany zjadamy jako pokarm. Zawierają mnóstwo mikroelementów oraz łatwo przyswajalnych soli mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
/ 20.09.2013 06:47

Warzywa to rośliny zielne, których łodygi, liście, korzenie lub kwiatostany zjadamy jako pokarm. Zawierają mnóstwo mikroelementów oraz łatwo przyswajalnych soli mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość jarzyn likwiduje niekorzystny wpływ tłuszczów na funkcję wydzielniczą żołądka. Zielone warzywa są bogate w kwas foliowy oraz błonnik organiczny, który sprawia, że jelita prawidłowo pracują. Błonnik również pomaga oczyszczać organizm z ubocznych produktów przemiany materii. Rodzice znają zalety jedzenia warzyw, ale ich dzieci często odmawiają jedzenia warzyw. Co robić? Przede wszystkim zachęcać a nie zmuszać do jedzenia warzyw. Jak sprawić by dzieci jadły warzywa? Podajemy kilka sposobów, które możesz wykorzystać.

Jak przemycić więcej warzyw w diecie dziecka?

Polej warzywa sosem

Czasami dzieci chętniej zjedzą warzywa, gdy są polane np. kremowym lub pomidorowym sosem. Sam brokuł może tak nie smakować jak brokuł z roztopionym serem. Zamiast warzyw polanych sosem możesz zrobić sos warzywny i polać nim np. makaron.

Biały sos z kalafiora

Składniki:

  • 0,5 szklanki mleka,
  • ¼ szklanki drobno startego sera cheddar (lub salami),
  • sól, pieprz,
  • estragon,
  • czosnek,
  • kilka różyczek kalafiora (około 2 szklanki ugotowanego kalafiora).

Przygotowanie:
Kalafior spłucz pod bieżącą wodą i ugotuj najlepiej na parze. Po ugotowaniu odsącz go. Kalafior zalej mlekiem i całość zmiksuj. Miksuj aż do uzyskania gładkiej masy. Masę przelej do rondelka. Następnie dodaj ser i gotuj na małym ogniu. Nie zapomnij o mieszaniu. Gotuj aż ser się rozpuści.

Pozwól dziecku maczać warzywa np. w dipie (gęsty sos do maczania warzyw, wafli, chleba). Wiele dzieci uwielbia maczać swoje jedzenie przed włożeniem do ust. Spróbuj podawać surowe warzywa właśnie z dipem na pierwsze danie.

Dip fasolowy

Składniki:

  • 2 puszki fasoli (możesz zastąpić ugotowaną fasolą),
  • 1,5 szklanki pasty z awokado (zmiksuj lionkę, 2 awokado, czosnek, pomidor, oliwę z oliwek. Dopraw solą i pieprzem),
  • 1 szklanka drobno pokrojonych pomidorów,
  • 1 szklanka śmietany,
  • 20 dag żółtego sera startego na tarce o drobnych oczkach,
  • 1 mała cebula drobno posiekana,
  • ewentualnie czarne oliwki.

Przygotowanie:
Fasolę ułóż w niskim naczyniu (np. żaroodpornym). Na nią wyłóż pastę z awokado. Kolejna warstwa to pomidory połączone ze śmietaną. Całość posyp serem i cebulą. Jeśli chcesz wierzch możesz posypać pokrojonymi czarnymi oliwkami.

Podawaj warzywa wykorzystując różne sposoby ich przygotowania.

Możesz przygotować szaszłyki z grillowanych lub ugotowanych warzyw. By zachęcić dzieci do jedzenia warzyw możesz podawać je w miskach zrobionych z warzyw. Warzywne miski możesz zrobić z kabaczka, z dyni, papryki lub pomidora. Wycinaj z warzyw różne kształty np. z plastrów pomidora wytnij gwiazdki lub serduszka.

Niektóre dzieci zamiast pojedynczych warzyw wolą cały zestaw warzyw. Dlatego przyrządzaj warzywne sałatki.

Możesz również piec warzywa w piekarniku. Jeśli dziecko nie chce jeść surowych warzyw, a wszystkie sposoby zachęty zawodzą, lepiej, żeby jadło je chociaż w takiej postaci- niż by miało całkowicie zrezygnować z warzyw. Do pieczenia nadają się ziemniaki, cukinia, oraz bakłażany.

Spróbuj podać dziecku startą marchewkę z rodzynkami. Być może dziecku przypadną do gustu właśnie starte warzywa.

Zachęcaj dziecko do wspólnego przygotowywania dań z wykorzystaniem warzyw. Wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że dziecko zje to co też przygotowywało.

Serwuj dziecku soki warzywne.

Dodawaj warzywa do zmiksowanych zup.

Pamiętaj!
Nic i nikt nie zachęci dziecka do jedzenia warzyw, jeśli wy jako rodzice od nich stronicie. Bądźcie przykładem dla dzieci. Zamiast słodkich czy słonych przekąsek sięgajcie po warzywa.

Źródło: Readers Digest „Warzywa na stole”, B. Swinney „zdrowe jedzenie dla zdrowych dzieci”, B. Karen, Ch. Sally „Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?”

Redakcja poleca

REKLAMA