Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Dowiedz się, jak namówić smyka, by częściej jadał warzywa. To bardzo ważne dla jego zdrowia!
/ 06.03.2014 08:40

Warzywa i owoce nie należą do ulubionych produktów wśród dzieci - ich spożywanie traktują jako przykry obowiązek a nie przyjemność. Co zatem zrobić, aby jedzenie owoców i warzyw było przez nie lubiane? Sprawdź!

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

fot. Fotolia

 

Metoda autorytetu

Polega na przekonaniu dzieci, że ich ulubieni bohaterowie mają dużo energii do zabawy dzięki jedzeniu posiłków zawierających warzywa i owoce. Oglądając wspólnie bajki, czytając książki zwracajmy uwagę na sytuacje, w których główny bohater sięga właśnie po tego typu produkty.

 

Poprzez zabawę

Postarajmy się aby posiłki nie tylko smakowały, ale samym wyglądem zachęcały do skosztowania. Użyjmy wyobraźni przygotowując nawet zwykłą kanapkę. Na wierzch połóżmy plasterek żółtego sera, z rzodkiewki zróbmy oczka a ze szczypiorku uśmiechniętą buźkę.

 

Wspólne gotowanie

Dziecko z chęcią zje posiłek (nawet ten, w którym znajdują się warzywa), jeśli będzie zaangażowane w jego przygotowanie. Pozwólmy dzieciom pomagać w najdrobniejszych pracach kuchennych, postarajmy się aby miały poczucie, że właśnie dzięki nim posiłek jest smaczny.

 

Porcja warzyw w innej formie

Soki to również porcja warzyw i owoców. Najlepiej przygotować je własnoręcznie w domu, wyciskając ze świeżych produktów. Dobrym pomysłem jest także, wrzucenie dziecku do szkolnego plecaka słupków marchewki, paseczków papryki czy pomidorów koktajlowych.

Na podstawie informacji prasowej programu Porcja Pozytywnej Energii