Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę?

Mierzenie temperatury/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Podwyższona temperatura ciała to prawidłowa reakcja organizmu na stan zapalny. Przyjęło się, że temperatura powyżej 37°C to stan podgorączkowy, natomiast powyżej 38°C to gorączka. Jedynie w przypadku gorączki należy stosować leki zbijające temperaturę. Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę? Jakie mogą być przekłamania wartości pomiaru i dlaczego?
/ 03.10.2012 12:10
Mierzenie temperatury/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Gorączka jest jednym z ważniejszych wskaźników stanu zdrowia i można o niej mówić, gdy temperatura przekracza 38°C (przy pomiarze w odbycie). Temperatura ciała zmienia się w ciągu dnia nawet o 2°C, a jej zmierzona wartość zawsze zależy od miejsca pomiaru. Oprócz tego mogą mieć na nią wpływ inne czynniki, takie jak: temperatura otoczenia, wiek, stres, sen, hormony oraz aktywność fizyczna.

Pomiar w jamie ustnej

To najłatwiejsza metoda pomiaru temperatury, jednak podczas jej wykonywania może dojść do przekłamania wartości pomiaru. Końcówkę termometru należy włożyć z prawej lub lewej strony języka, tak aby był on stabilny i nie dotykał śluzówki. Przy złym umiejscowieniu termometru odchylenie wyniku temperatury może wynosić do 1°C.

Niewłaściwe wartości mogą się pojawić wtedy, gdy pomiar był poprzedzony konsumpcją zimnych bądź ciepłych napojów lub jedzenia (minimum 30 minut przed rozpoczęciem pomiaru). Wynik może być również niedokładny, gdy pomiar był wykonany podczas żucia gumy, palenia papierosa lub wdychania zimnego powietrza.

Pomiar w odbycie

Należy do najdokładniejszych metod mierzenia temparatury. Wskazuje najmniejsze odchylenie mierzonych wartości. W celu właściwego pomiaru temperatury końcówkę termometru należy wprowadzić do odbytu na głębokość 1,5 cm.

Metoda ta jest szczególnie zalecana u małych dzieci, przy obserwacji rozwoju gorączki i mierzeniu podstawowej temperatury ciała. Wynik pomiaru metodą rektalną będzie precyzyjny również w warunkach niskiej temperatury otoczenia oraz przy zapaleniach w okolicy jamy ustnej.

Warto wiedzieć: Jak obniżyć gorączkę?

Pomiar pod pachą

U osób dorosłych temperatura mierzona w ten sposób znacznie różni się od temperatury mierzonej w odbycie. Metoda ta jest zalecana tylko w celach orientacyjnych. Przedłużając czas pomiaru do 5 minut można uzyskać dokładniejsze dane. Końcówkę termometru należy umieścić w najgłębszym i najcieplejszym miejscu dołu pachowego, w taki sposób, aby termometr był stabilny i chroniony przed zewnętrzną temperaturą otoczenia.

Pomiar temperatury w uchu

Jest to metoda porównywalna do metody rektalnej (jeśli chodzi o dokładność pomiaru), ale dużo szybsza i tańsza. Tę metodę pomiaru najczęściej stosuje się w szpitalach. Dokonuje się pomiaru błony bębenkowej (prawidłowe wartości to 37-37,1°C). Aby dokonać pomiaru, należy wsunąć termometr do ucha na taką głębokość, jaką zaleca producent termometru. Zbyt płytkie włożenie termometru może wpłynąć na zaniżenie wartości pomiaru.

Pomiar temperatury na czole

Pomiar tą metodą jest niedokładny i może wskazywać jedynie, czy jest gorączka, czy jej nie ma. Temperaturę można mierzyć termometrami paskowymi, które podają jedynie orientacyjne wyniki.

Dokładniejsze są termometry elektroniczne przeznaczone do mierzenia temperatury na czole, ale ich wynik również mogą być niedokładne.

Polecamy: Co jeść w czasie gorączki?

Źródło: na podstawie materiałów prasowych TBWA PR/ mk

Redakcja poleca

REKLAMA